Ázijci sa vrhli na zlato, nakupujú vo veľkom

Najľudnatejší kontinent sveta zažíva najväčšiu nákupnú horúčku fyzického zlata za posledných tridsať rokov. Niektoré ázijské národy patrí k najväčším milovníkom zlata a zlatých šperkov na svete, a preto sa snažia využiť nedávneho poklesu cien na komoditných trhoch k lacnejšiemu nákupu zlatých tehličiek či zlatých šperkov.

Nečakaný záujem o fyzické zlato zanechal v Hongkongu veľa bánk, zlatníckych šperkárov, a dokonca aj tamojšiu zlatú burzu bez dostatku zlata, ktorý by pokryl zvýšený dopyt. Na zlatej burze v Šanghaji vzrástli objemy obchodov, ktoré ukazujú rastúci dopyt, na rekordné maximá, v Pekingu sa zase tvorili dlhé fronty pred niektorými zlatnictvami. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

"Trhy s fyzickým zlatom zareagoval na nižšie ceny zlata," napísal Joni Teves, analytik cenných kovov vo švajčiarskej UBS v reporte pre klientov. "Naše fyzickej dodávky zlata na ázijské trhy sa minulý týždeň značne zvýšili," dodal. Nárast dopytu po zlate naprieč Čínou, Hongkongom, Indiou a ďalšími ázijskými krajinami je tak v ostrom kontraste s masívnymi výpredajom (nefyzického) zlata a na cenu zlata naviazaných finančných produktov, ktoré sa minulé dva týždne odohrávalo na finančných trhoch.

Zvýšený dopyt po zlate v Ázii ale poskytla zlatu podporu a tento týždeň sa zlato obchodovalo v okolí 1440 dolárov za trojskú uncu, o viac než desať percent vyššie oproti dnu z minulého týždňa.

Haywood Cheung, prezident Hongkongského zlatej a striebornej burzy, priznal, že burze došli zásoby a musí hľadať alternatívne cesty, ako naplniť zvýšený dopyt. "Čo sa týka objemov obchodov so zlatom, som toto za svojich dvadsať rokov kariéry ešte nezažil. Starší členovia burzy hovorili, že nič podobné nepamätajú ani za posledných 50 rokov, "uviedol Haywood.

Ázijskí obchodníci so zlatom uviedli, že prémia, ktorá sa platí za zlaté produkty nad cenu zlata obsiahnutého vo výrobku a ktorá platí za ukazovateľ sily dopytu, sa v posledných dňoch zdvojnásobila.Hongkonská spoločnosť Chow Tai Fook, ktorá je najväčším svetovým predajcom zlatých šperkov a výrobkov zo zlata podľa trhovej kapitalizácie, uviedla, že pred niektorými jej obchodmi v oblastiach, kam jazdia turisti z pevninskej Číny, sa vypredali všetky zásoby zlatých tehál. Podľa firmy je dopyt po zlate najvyšší od konca osemdesiatych rokov minulého storočia.


02.06.2013


Ďalšie články