Arabská búrka pôsobí na trhoch: zlato stojí najviac v histórii, striebro je na 31-ročnom maxim

Nepokoje v arabských krajinách prispievajú k presunu kapitálu do bezpečnejších aktív, a v dôsledku toho k rastu cien drahých kovov. Svoju úlohu zohrávajú aj obavy investorov z inflácie.

Cena zlata sa počas dnešného obchodovania vyšplhala na historický rekord 1438 amerických dolárov za trójsku uncu. Prekonala teda utorkovej maxima, kedy sa dostala na 1432 dolárov za uncu. Hodnota zlata sa tak za posledné štyri roky zdvojnásobila.

Hlavným faktorom rastu sú súčasné nepokoje v Líbyi, ale aj v ďalších arabských krajinách, ako sú Omán alebo Jemen. Na rastúcich cenách zlata sa ale prejavujú aj obavy investorov z inflácie kvôli vysokému objemu novo vytlačených peňazí vo vyspelých ekonomikách.

"Vplyv líbyjské krízy považujem za časovo obmedzený, nie ale za vyložene krátkodobý. Situácia v regióne je komplikovaná a podľa dostupných správ to nevyzerá na rýchly koniec," dopĺňa analytik Slovenskej sporiteľne Luboš Mokráš.

Neistotu na trhu potvrdzuje aj reakcia saudskoarabského akciového indexu. Tadawul All Share Index stratil v utorok 6,78%, v priebehu stredy potom ďalšie necelé štyri percentá.

Zlato ale nie je jediným drahým kovom, ktorý trhá rekordy. Počas stredajšieho popoludnia sa na nové maximum vyšplhala aj cena striebra. Tá dosiahla na 34,82 za trojskú uncu, čo je jeho najvyššia hodnota od roku 1980.

"Rizikom je, že vysoká cena striebra povedie k silnému rastu ťažby a ponuky, čo spôsobí pokles ceny striebra. Ďalším rizikom je, že rast sadzieb vo svete bude všeobecne znižovať atraktivitu držby cenných kovov," varuje Mokráš.

Striebro však zatiaľ vo svojich ziskoch zlato prekonáva. Pomer ceny zlata a striebra, teda to, koľko uncí striebra je možné kúpiť za jednu uncu zlata, prepadol na minimá z roku 1998. V stredu tak dosiahol úroveň 41:1.

Historicky sa ale tento pomer pohybuje okolo 15:1. To zhruba zodpovedá skutočnému zastúpenie striebra a zlata v prírode, ktoré je 17:1. Aj preto sa cena striebra zdá dlhodobo podhodnotená.

Radikálnejšie vývoj v striebre je okrem investičnej dopytu tlačený do vyššieho zisku aj rastúcim dopytom priemyslu. Tá posilňuje v súvislosti s celkovým oživením na finančných trhoch. "Vysoká cena striebra bude podporovať ale aj jeho substitúciu za dostupnejšie materiály v priemysle," dopĺňa Mokráš.

02.03.2011


Ďalšie články