Akú má zlato budúcnosť?

Zlato nekoroduje. Aj preto je považované za garanta odolnosti a uchovanie hodnoty. Avšak cena zlata vie poriadne kolísať. Rýdza unca (okolo 31,1 gramov) stála prvýkrát v histórii viac než 1 900 dolárov, krátko potom však prišli prepady až k 1 600 dolárom. Akú má zlato budúcnosť?

Papierové peniaze v kríze dôvery verzus zlato.
Podľa mnohých odborníkov na zlato ide len o prirodzený protipohyb na ceste nahor ceny zlata. Predovšetkým strach z inflácie je hnacím motorom pre ďalšie investície do zlata. Problém dlhu západoeurópskych štátov určite nebude vyriešený cez noc.
Samotná strata dôvery môže znamenať koniec papierových peňazí. Materiálne hodnota peňazí narozdiel od zlata je obvykle len zlomkom z celkovej peňažnej hodnoty. Ak zmizne akceptácie papierových mien ako platobného prostriedku, nedostanete za ne prakticky nič.Ekonomické dôsledky by boli katastrofálne.
Tak ďaleko to nemusí dôjsť. Zlato sa blyští aj v inflačnom prostredí. Tak možno pomaly, ale iste splatiť dlhy. Tento scenár sa v súčasnej situácii javí ako žiaduci. Všadeprítomnou vysokú likviditu, ktorá na trhy prináša aj inflačné riziká, nemožno rozhodne podceniť.

Európska centrálna banka a americký Fed prednedávnom oznámili, že budú aj v nasledujúcich mesiacoch zásobiť banky takmer neobmedzenou likviditou zlata. Fed si drží odstup od opätovného odkupného programu, vymení len krátkodobé štátne dlhopisy za dlhodobé (T-bonds), čo bilanciu centrálnej banky ďalej nezaťaží.
Zdá sa však, že v strednodobom horizonte neexistuje žiadna cesta, ktorá by zabránila znehodnoteniu peňazí a teda zhodnoteniu zlata, aj keď konjunktúra v súčasnosti pokrivkáva. Ak rastie inflácia, je investícia do zlata overeným receptom na ochranu majetku.
V 80. rokoch vládla na trhoch politika vysokých úrokových sadzieb. Inflácia v USA vzrástla dočasne až na úroveň 15 percent,zlato dosiahlo vtedy rekordných 850 dolárov. S ohľadom na dnešnú kúpnu silu by to zodpovedalo reálnej cene zlata dokonca na úrovni 2 530 dolárov, ak by sme vzali ako porovnávacia benchmark index amerických spotrebiteľských cien. Táto skutočnosť dáva pre zlato ďalší výrazný rastový potenciál.Zlato tak môže bez problémov prekonať nedávno dosiahnute"all time high".

27.10.2011


Ďalšie články