Akcie na burzách stále klesajú: Cena zlata trhá rekordy

Kov tak reaguje na zníženie ratingu Spojených štátov, ku ktorému koncom minulého týždňa pristúpila medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's. Ekonómovia sa väčšinou zhodujú, že cena zlata by sa mala dlhodobo zvyšovať.

Cena kovu sa na trhu zvýšila až na 1702 dolárov za troysku uncu, kde doteraz ešte nikdy v histórii nebola. Na termínovom trhu sa cena kovu k najbližšiemu dodaniu zvýšila nad 1704 dolárov za troysku uncu.

Akcie v Ázii pokračovali v pokleseNapriek víkendovým intenzívnym rokovaniam a zvýšenému úsiliu kompetentných o stabilizáciu situácie na svetových burzách dnes od rána v oblasti Pacifiku a Ázie pokračoval pokles akciových kurzov. Obchodníci konštatovali, že k panickému výpredaju podielov zatiaľ nedošlo.

Kurzy akcií klesajú v dôsledku zníženie úverovej dôveryhodnosti Spojených štátov. Ministri financií siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta sa spoločným vyhlásením po telefonickej konferencii pokúsili v noci nadnes zabrániť ďalšiemu prepadu trhov.

Silným prvkom nestability vo svetovej ekonomike však zostáva aj európska dlhová kríza, ktorej intenzitu sa nepodarilo zmierniť ani špeciálnym summitom pred troma týždňami.

Európa banka chce skupovať dlhopisyEurópska centrálna banka (ECB) v nedeľu neskoro večer po mimoriadnej krízovej telekonferencii guvernérov centrálnych bánk eurozóny oznámila, že v boji proti dlhovej kríze bude "aktívne využívať" svoj program nákupu štátnych dlhopisov. Signalizovala tým, že bude nakupovať španielske a talianske dlhopisy s cieľom zastaviť šírenie nákazy na finančnom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

ECB privítala vyhlásenia predstaviteľov Talianska a Španielska o nových opatreniach na zníženie deficitu a ekonomických reformách, ako aj francúzsko-nemecký sľub, že záchranný fond eurozóny (EFSF) prevezme zodpovednosť za nákup dlhopisov, akonáhle bude na to pripravený, pravdepodobne v októbri tohto roka.

"Na základe uvedeného hodnotenia sa ECB rozhodla, že aktívne využije svoj program nákupu cenných papierov," uviedla centrálna banka eurozóny vo vyhlásení. Znamená to významný posun v snahách ECB po tom, ako sa jej nákupom dlhopisov Írska a Portugalska v uplynulom týždni nepodarilo zastaviť šírenie dlhovej nákazy na väčšie ekonomiky eurozóny. ECB však nepovedala jednoznačne, že jej program bude teraz zahŕňať aj nákup španielskych a talianskych dlhopisov.

Piatkové zníženie ratingu Spojených štátov agentúrou Standard & Poor's zdôraznilo potrebu dostať pod kontrolu situáciu v eurozóne. Zvýšilo sa totiž riziko globálnej finančnej krízy, na čo svetoví politici v priebehu víkendu reagovali intenzívnymi konzultáciami.

"Eurosystém bude veľmi výrazne intervenovať na trhu, zareaguje významným a súdržným spôsobom," povedal agentúre Reuters ešte pred oficiálnym vyhlásením ECB zdroj oboznámený so situáciou.

08.08.2011


Ďalšie články