Zafír

Prírodný zafír

Tento drahokam je známy krásnou modrou farbou. Rubín a zafír sú si veľmi podobné drahokamy, ale nenechajte sa zmýliť. Cenovo sa pohybujú na vyššom rebríčku, pretože hneď po diamantoch patrí k najtvrdším kameňom. Zafír je už z minulosti známy svojou noblesou. Používajú ho pri korunovácii významných kráľovských príležitosti. Taktiež je preferovaná kúpa prsteňa, ktorý obsahuje tento modrý drahokam.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: Legendou sa do podvedomia dostal hviezdny zafír. Patrí medzi najvzácnejšie spolu s round zafírom. Patrí medzi rôznorodé kamene.

Farba: Ak je zafír tmavý má vyššiu cenu ako svetlý zafír. Najvyššou cenou sú ohodnotené atramentové, alebo až príliš tmavé zafíry. Ale aj slabšie odtiene majú svoju hodnotu hoci patria medzi nižšie cenovo ohodnotené kamene.

Čistota: Medzi najcennejšie a najčistejšie patria modré zafíry. Ich farbu spôsobuje jemný zafír. Sú významné hodvábnou vrstvou. Ak je však vrstva príliš hodvábna spôsobuje to šedú farbu. Z drahokamov je zafír oveľa viac čistejší ako rubín. Najdôležitejším faktorom tohto kameňa je jeho modrá farba.

Liečivé účinky

Zafír je známy už z minulosti. Väčšinou mu verili ľudia, ktorí sa v noci báli strašidiel a príšer. Do života prináša múdrosť, odvahu a mier. Pre mnohých ľudí je talizmanom, ktorí ho ochraňujú. Pre partnerov a manželov je známy tým, že upevňuje vernosť a úprimnosť v ich láske.

Spôsob využitia a jeho úprava

Ich úprava prebieha pri teplote 1700 až 1800 °C. Tento priebeh trvá niekoľko hodín. Na základe tohto využívania je ich farba oveľa viac bohatšia. Najčastejšie úpravy zafírov prebiehajú na základe spracovania tepelným spôsobom.

Spojitosť s legendami v minulosti

Najznámejšia legenda označuje lovca, ktorý svojou krásou zaujal každú ženu. Od toľkej krásy sa báli prejaviť o neho záujem. Ako svoju zbraň používal bumerang. Jeho vysnívaná kráska bola "hviezdička". Hneď na prvý pohľad sa do nej zahľadel a zamiloval. Našiel ju v lese, keď jedného dňa nemohol zaspať. Keď raz v noci bola krásna noc hviezdička sa ocitla tak nízko až sa jej dotkol lovec Dzhampal. Stále po nej túžil. Na druhý deň na hviezdičku zaútočila zver. Lovec ju chcel zachrániť, tak použil svoju zbraň-bumerang. Smeroval na zver, ale bohužiaľ zasiahol aj hviezdičku a kúsok sa z nej odlomilo. Spadol mu rovno pred seba. V strede svietila hviezdička, ktorá bola modrej farby. Tak získala pomenovanie hviezdny zafír.

Jeho cena a obľúbenosť

Jeho cena a úprava sa pohybuje podobne ako u ostatných kameňoch. Väčšiu hodnotu majú tie, ktoré sú prírodné. Pri týchto drahokamoch sa bežne používa tepelná úprava, ale tá totiž už znižuje jeho hodnotu i, keď farba po tepelnom spracovaní je výraznejší. Zberatelia sú vo svojich zbierkach hrdí hlavne na farby žltú a modrú. Ich ceny sú pomerne dosť vysoké, ale to im nebráni mať taký klenot doma. Najviac sú preferované fialovo-modrej farby.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu modrá, čierna, fialová, zelená, ružová, bezfarebná
Druh korund
Hmotnosť v ktorej sa meria 3,95 až 4,03
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 9
Farba pruhov biela farba
Fluorescencie modré zafíry - žiadna
Index lomu 1,762 až 1,788 (+0.08, -0.04)
Kryštalografická súprava pyramídy - trojuholníkové, šesťhranné
Zloženie chemické oxid hlinitý, Al2O3

 

História a nález

V dnešnej dobe tento kameň je významným prvkom zásnubných prsteňov. Zaznamenal sa aj u princezny z Walesu Diane a vojvodkyni z Cambridge, ktorá je manželkou Williama. Zafír má už svoju históriu, kedy bol objavený pred cca 300 rokmi. Medzi najväčší drahokam patrí "Hviezdna Indie". Svoje umiestnenie si získala na finančnom múzeu v Amerike.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný zafír