Prírodný turmalín

Tento drahokam je v Európe známy len necelých tristo rokov vďaka holandským obchodníkom, ktorý novému prírastku dali názov Turamali, čo v sinhalštine, jazyku najväčšieho etnika na Srí Lanke, znamená “kameň viacerých farieb”. Hrá farbami natoľko, že ho nájdete plynule striedať minimálne dve farby v jednom kameni, alebo dokonca turmalín - melón, kde ružovočervený stred obkolesuje zelená “šupka”.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Turmalín najviac vynikne, keď je vybrúsený do tradičného briliantového alebo šachovnicového brusu.

Farba: Bezfarebné turmalíny sa vyskytujú výnimočne, najčastejšie sa stretnete s ružovým, zeleným, žltým, čierny, odtiene fialovej a modrej, hnedo-žltý, červený (najvzácnejší).

Čistota: Môžete sa stretnúť s celou škálou čistoty turmalínov, od čistých až po nepriehľadné.

Liečivé účinky

Turmalín spájajú astrológovia so znamením Kozorožca a je známy ako “studnica mladosti”. Vyberte si z našej ponuky šperk s turmalínom a nechajte ho napomôcť vám zrealizovať vaše sny. Po stáročia sa používa ako kameň, ktorý prináša energiu, vyrovnanosť, mier, priateľstvo a lásku. Ideálne je nájsť prívesok s turmalínom, a nosiť ho v blízkosti srdca. Mnohí tvrdia, že čierny turmalín je vynikajúcim nástrojom na očistu nášho emocionálneho tela, inak povedané, zbaví vás negatívnych myšlienok, úzkosti, hnevu a pocitu nedostatočnosti.

Jeho cena a obľúbenosť

Turmalín je vyhľadávaný vo všetkých jeho farebných prevedeniach ako aj v jednofarebnej, dvoj a troj farebnej verzii. Čím čírejší je tento kameň, tým je aj jeho cena vyššia. Priplatíte si tiež za výnimočné kúsky turmalínu v červenej a neónovo modrej farbe tzv. Paraiba turmalín z Brazílie, ktorý bol objavený len v roku 1989. No nie je to tak dávno, kedy sa turmalín ukázal ako jeden z najpríťažlivejších kameňov na svetovej scéne. Posledná manželka Tzu Hsi z dynastie Ching bola zamilovaná do ružového turmalínu, a nechala si z Kalifornie (USA) doviezť enormné množstvá tohto drahokamu. Zdobili ním na čínskom dvore čo sa len dalo!

Spôsob využitia a jeho úprava

Tento kameň má zaujímavú vlastnosť - keď ho zahrejete a následne hneď schladíte, alebo ho pošúchate, elektricky sa nabije a dokáže priťahovať čiastočky prachu a papiera. V Holandsku ho často používali na čistenie fajok, kedy rozohriatym kameňom vyťahovali popol. Už ste niekedy počuli, že by voda mohla byť mokrejšia? Znie to neuveriteľne, ale vďaka turmalínu vo vodných filtroch voda získava vlastnosti, vďaka ktorým lepšie prenikne do pevných častí ako je vaša pokožka. Tiež sa takto upravená voda stáva mierne alkalickou, má antibakteriálne a preventívne účinky proti telesnému zápachu.

Spojitosť s legendami v minulosti

Staroveká egyptská legenda hovorí, že sa turmalín na svojej ceste zo stredu Zeme na jej povrch dotkol dúhy a pozbieral všetky jej farby. Ďalšia legenda hovorí, že vďaka turmalínu mohli starovekí mudrci z Ánd získali múdrosť sveta tak, že umiestnili turmalín na koniec svojich čarovných paličiek a palíc, ktoré používali pri zaklínadlách a obradoch.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

bezfarebný, červený, žltý, hnedý, zelený, modrý, ružový, fialový, čierny, viacfarebný

Druh

minerál

Hmotnosť, v ktorej sa meria

2,82 - 3,32

Jeho tvrdosť

podľa Mohsovej stupnice dosahuje číslo 7 - 7,5

Farba pruhov

biela

Fluorescencie

slabá až žiadna

Index lomu

1,614 až 1666

Kryštalografická súprava

trojhrana, trojuholníková

Zloženie chemické

premenlivé

 

 

História a nález

Aj keď bol turmalín známy v oblasti Stredozemného mora už od čias antiky, až v roku 1703 ho Holanďania doviezli z exotickej Srí Lanky do západnej a strednej Európy. Najdôležitejšie nálezisko je v Brazílii, ktoré v najväčšej miere zásobuje svet týmto výnimočným kameňom. Jeho ďalšie známe náleziská sú napríklad v Afganistane, Rusku, Indii, Srí Lanke, Nigérii, Nepále, USA (Kalifornia, Maine), v Švajčiarsku a Taliansku.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný turmalín