synteticky kamen

Syntetický kameň

Všetky druhy kameňov, ktoré nevznikli v prírode, ale v laboratóriu nazývame syntetickými. Kubické zirkóny sú jednou z najdostupnejších a najkvalitnejších náhrad prírodného diamantu. Vzhľadom k ich nízkej cene a dlhej životnosti sa stali veľmi obľúbenou súčasťou šperkov. Svojim chemickým zložením, ale aj fyzikálnymi a optickými vlastnosťami sú takmer identické ako ich prírodný predobraz. Z tohto dôvodu sa stali jeho významným konkurentom.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Pri syntetických kameňoch, ktoré sú zasadené v rôznych typoch šperkoch neexistuje jediný typ brusu, ktorý by sa používal najčastejšie. Preto ho nachádzame vo všetkých možných tvaroch.

Farba: To isté platí aj pri farbe týchto kameňov. Existuje široká škála farieb, keďže sa spracúvajú laboratórne, a tak je možné dosiahnuť akýkoľvek farebný výsledok.

Čistota: Syntetické kamene sú väčšinou bez inklúzií, keďže sú laboratórne vytvorené. Jedinou výnimkou sú tie, pri ktorých sa chce dosiahnuť čo najpresnejšia podobizeň prírodného kameňa (napr. v prípade jantáru, opálu...), ktoré by sa bez inklúzií nezaobišli.

Liečivé účinky

Nemajú žiadne liečivé účinky, keďže ide len o napodobeninu prírodného kameňa.

Jeho cena a obľúbenosť

Syntetické kamene sú populárnymi najmä pre svoju cenu, ktorá je oproti prírodným drahokamom a polodrahokamom neporovnateľne nižšia. Pre tých, ktorí si nepotrpia na originálne kamene celkom postačí ich napodobenina, ktorá je na prvý pohľad nerozoznateľná. Jedinou nevýhodou je to, že nemajú liečivé účinky, pre ktoré sú prírodné kamene tak vyhľadávané.

Spôsob využitia a jeho úprava

Táto surovina vzniká jediným spôsobom – a to pri laboratórnych podmienkach, pri teplote 2750°C. Následne sa surový kryštál mechanicky brúsi do požadovanej podoby a farby. Kubické zirkóny sú populárne najmä v šperkárskom priemysle.

Spojitosť s legendami v minulosti

Syntetické drahé kamene sa začali vyrábať približne koncom 19. storočia, kedy sa medzi prvé úspechy radilo vytvorenie umelého rubína. Okrem šperkov sa využívali tiež v mikroelektronike, či laserových technológiách. V šperkárstve sa začali masívne využívať začiatkom 20. storočia pri tvorbe secesných art deco šperkov – išlo najmä o syntetické zafíry.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

celá farebná škála – od bielej po čiernu

Druh

kubický zirkón

Vhodné znamenie

-

Jeho tvrdosť

8,5 (Mohsova stupnica)

Farba pruhov

-

Fluorescencie

len pri niektorých druhoch, ktoré si to pre svoju podobu s drahokamom vyžadujú

Index lomu

1,93 až 1,98

Kryštalografická súprava

-

Zloženie chemické

ZrO2 (oxid zirkoničitý)

 

História a nález

Vedci už pri vytváraní kubického zirkónu v minulosti prišli na to, že na rozdiel od diamantu je nevýhodou menší lesk, a jeho povrch sa môže skôr poškriabať. Dokonca je o 75% ťažší ako diamant v rovnakej veľkosti. Netreba si ho však mýliť s prírodným zirkónom. V prírode sa teda nevyskytuje, vzniká v laboratórnych podmienkach.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Syntetický kameň