Drahokam rubín

Prírodný rubín

Tento drahokam je známy červenou farbou. Je symbolom, ktorý nám charakterizuje srdce plné lásky. Tento skvost má krásnu jasnú červenú farbu. Patrí medzi výrazné kamene. Dočítame sa o ňom aj v Biblii. Už vtedy si získal svoju vznešenosť a obľúbenosť u ľudí. Tento šperk je známy po celom svete. Je obklopený výraznou purpurovou, až hnedočervenou farbou.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: Brúsi sa ako bežné ostatné drahokamy do rôznych tvarov. Je veľmi krehký.

Farba: Medzi ľuďmi sú známe svojou krásnou výraznou červenou farbou.

Čistota: Patrí k veľmi čistým drahokamom. 

Liečivé účinky

Je vzácnym kameňom. Už odpradávna je známy tým, že dokáže pomôcť dostať jed z tela. Má veľkú silu v manželstve, pretože jeho červená farba udržuje a chráni lásku manželov. Tiež sa snaží zo života vyhnať smútok a premeniť ho na radosť. Nazýva sa "kráľom drahokamov". Je známy tým, že má múdrosť hada, silu leva a nebojácnosť, ktorá patrí orlovi.

Spôsob využitia a jeho úprava

Rubíny patria ku kameňom, ktoré bežne prebiehajú úpravou. Pred spracovaním sa spočiatku zahrievajú až nad 1800°C a neskôr prebieha úpravou pomocou brúsenia. Tepelné ošetrovanie týchto kameňov je pomerne časté.

Spojitosť s legendami v minulosti

Rubín je zaznamenaný vo viacerých legendách. Bol spomenutý aj v spojitosti s orlicou, ktorá sa volala Lal. Každá jedna zver sa jej stránila a bála. Jediný kto ju stále pozoroval a zaujímal sa bol výr. Výr pozoroval ako orlica starne. Sama Lal vedela, že jej život sa už kráti. Raz večer prišiel k Lal výr. Navrhol jej, aby sa spolu najedli. Ona mu odpovedala, že nadišiel jej čas a jeho pozvanie odmietla. Ešte naposledy vyletela k oblohe a postupne začala klesať až celá spadla na skaly. Jej krv vytvorila na kameňoch krásne, červené kamene podobné rubínu. Dodnes je táto legenda z Barmy známa v súvislosti s týmto klenotom. 

Jeho cena a obľúbenosť

Podobne ako u iných farebných drahokamoch, okrem jasnosti a veľkosti je intenzita farby primárnym faktorom určujúcim hodnotu drahokamu. Najjemnejšie rubíny majú živé, sýte, stredné až tmavé tóny červenej až mierne purpurovo-červených odtieňov. "Temná červená krv" je obchodný termín pre rubíny s najviac požadovanou farbou. Významné sú tiež čisto červené len s nádychom modrej. 

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu červená je jeho charakteristická farba, rôzne odtiene červenej
Druh Korund - minerál
Hmotnosť v níž sa meria 3,97 až 4,05
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 9
Farba pruhov známy bielou farbou
Fluorescencie veľmi výrazná červená farba
Index lomu 1,672 až 1,778
Kryštalografická súprava tabuľky, hranoly
Zloženie chemickej KORUND Al203

 

História a jeho nález

"Rosser Reevers" je veľmi významný rubín. Väčšinou ho poznajú ľudia pod názvom hviezdny rubín. Z ďalších skvostov je známy "Edwardwes Ruby" vyniká svojou krásou a farbou. Ak si ho chcete pozrieť na vlastné oči nájdete ho v Británii. Rubín si získal česť kráľovského rodu. Na mnohých korunách významných kráľov si môžete tento unikát všimnúť. Na hlave ho nosí aj český sv. Václav.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný rubín