Drahokam rubín

Rubín

Tento drahokam je známy červenou farbou. Je symbolom, ktorý nám charakterizuje srdce plné lásky. Tento skvost má krásnu jasnú červenú farbu. Patrí medzi výrazné kamene. Dočítame sa o ňom aj v Biblii. Už vtedy si získal svoju vznešenosť a obľúbenosť u ľudí. Tento šperk je známy po celom svete. Je obklopený výraznou purpurovou, až hnedočervenou farbou.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: Brúsi sa ako bežné ostatné drahokamy do rôznych tvarov. Je veľmi krehký.

Farba: Medzi ľuďmi sú známe svojou krásnou výraznou červenou farbou.

Čistota: Patrí k veľmi čistým drahokamom. 

Liečivé účinky

Je vzácnym kameňom. Už odpradávna je známy tým, že dokáže pomôcť dostať jed z tela. Má veľkú silu v manželstve, pretože jeho červená farba udržuje a chráni lásku manželov. Tiež sa snaží zo života vyhnať smútok a premeniť ho na radosť. Nazýva sa "kráľom drahokamov". Je známy tým, že má múdrosť hada, silu leva a nebojácnosť, ktorá patrí orlovi.

Spôsob využitia a jeho úprava

Rubíny patria ku kameňom, ktoré bežne prebiehajú úpravou. Pred spracovaním sa spočiatku zahrievajú až nad 1800°C a neskôr prebieha úpravou pomocou brúsenia. Tepelné ošetrovanie týchto kameňov je pomerne časté.

Spojitosť s legendami v minulosti

Rubín je zaznamenaný vo viacerých legendách. Bol spomenutý aj v spojitosti s orlicou, ktorá sa volala Lal. Každá jedna zver sa jej stránila a bála. Jediný kto ju stále pozoroval a zaujímal sa bol výr. Výr pozoroval ako orlica starne. Sama Lal vedela, že jej život sa už kráti. Raz večer prišiel k Lal výr. Navrhol jej, aby sa spolu najedli. Ona mu odpovedala, že nadišiel jej čas a jeho pozvanie odmietla. Ešte naposledy vyletela k oblohe a postupne začala klesať až celá spadla na skaly. Jej krv vytvorila na kameňoch krásne, červené kamene podobné rubínu. Dodnes je táto legenda z Barmy známa v súvislosti s týmto klenotom. 

Jeho cena a obľúbenosť

Podobne ako u iných farebných drahokamoch, okrem jasnosti a veľkosti je intenzita farby primárnym faktorom určujúcim hodnotu drahokamu. Najjemnejšie rubíny majú živé, sýte, stredné až tmavé tóny červenej až mierne purpurovo-červených odtieňov. "Temná červená krv" je obchodný termín pre rubíny s najviac požadovanou farbou. Významné sú tiež čisto červené len s nádychom modrej. 

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu červená je jeho charakteristická farba, rôzne odtiene červenej
Druh Korund - minerál
Hmotnosť v níž sa meria 3,97 až 4,05
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 9
Farba pruhov známy bielou farbou
Fluorescencie veľmi výrazná červená farba
Index lomu 1,672 až 1,778
Kryštalografická súprava tabuľky, hranoly
Zloženie chemickej KORUND Al203

 

História a jeho nález

"Rosser Reevers" je veľmi významný rubín. Väčšinou ho poznajú ľudia pod názvom hviezdny rubín. Z ďalších skvostov je známy "Edwardwes Ruby" vyniká svojou krásou a farbou. Ak si ho chcete pozrieť na vlastné oči nájdete ho v Británii. Rubín si získal česť kráľovského rodu. Na mnohých korunách významných kráľov si môžete tento unikát všimnúť. Na hlave ho nosí aj český sv. Václav.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Rubín