Prehnite

Prírodný prehnit

Kameň, ktorý vďaka svojim schopnostiam prevyšuje mnoho ďalších liečivých drahokamov je už viac ako sto rokov považovaný za jednej z najsilnejších. Pomáha najmä pri stavoch úzkosti, či depresie, a dokáže vyliečiť všetky choroby plynúce z neurózy. Nazýva sa tiež kameňom mágie, nakoľko pri meditácii podporuje duchovný rast, a uľahčuje nadväzovanie komunikácie s anjelmi. Zaháňa nočné mory, a vďaka jeho prítomnosti sa zvyšuje prúdenie celkovej životnej energie.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Vďaka svojej pomerne nízkej tvrdosti sa hodí do akéhokoľvek šperku, nakoľko je jednoduché z neho urobiť akýkoľvek typ brusu. Najčastejšie ho však nájdeme v oválnom a okrúhlom bruse.

Farba: Prehnit je typický svojou zelenou farbou, ktorá v niektorých odtieňoch pôsobí priam magicky vďaka svetielkujúcemu zvýrazneniu. V prírode sa nachádza vo farbách zelenej, od takmer priesvitnej, až po tmavšiu.

Čistota: Tento polodrahokam má v sebe viacero inklúzií, ktoré sú vo viacerých prípadoch okom pozorovateľné. Najviac vyniknú pri svetlo zelenej farbe kameňa, čím pôsobí ešte viac magicky.

Liečivé účinky

Prehnit je považovaný za najvhodnejší kameň pre liečiteľov, ako aj pre Feng Shui vďaka svojmu veľmi silnému ochrannému účinku. Pôsobí tiež harmonicky na okolité prostredie jeho nositeľa. Disponuje silnými revitalizačnými účinkami, a má schopnosť obnovovať okolité prostredie. Vďaka tomu dokáže človek nahliadnuť do vyššej duchovnej úrovne. Využíva sa najmä pri zotavovaní z ťažkých chorôb, či pri dlhodobom vyčerpaní, ktoré je spôsobené stresom. Je schopný liečiť depresie a neurózy, a celkovo posilňuje imunitný systém.

Spôsob využitia a jeho úprava

Pravidelné meditácie s prehnitom pomáhajú rozvíjať intuíciu a posilňovať psychické schopnosti. Je obľúbený najmä v podobe šperku, keďže je možné ho nosiť stále so sebou. Je dôležité dbať najmä na skutočnosť, že prehnit je ako iné zeolity citlivý na teplo, a preto je potrebné ho nevystavovať vysokým horúčavám. Pri zohriatí sa totiž zbavuje vody, ktorú neskôr nedokáže prijať naspäť.

Spojitosť s legendami v minulosti

Prehnit bol objavený v 18. storočí v Afrike. Pomenovanie dostal podľa svojho objaviteľa – baróna Hendrika von Prehnana. Vďaka svojmu špecifickému farebnému vzhľadu bol ihneď považovaný za kameň mágie, kľudu a regenerácie.

Jeho cena a obľúbenosť

V závislosti od veľkosti, farebnosti a inklúzií ho nájdeme v rôznych cenových kategóriách. V kombinácii so zlatom sa väčšinou vyskytuje v podobe príveskov a náušníc, ktoré sa radia medzi cenovo dostupnejšie šperky. Je obľúbený najmä pri meditácii, nakoľko sa pri ňom zlepšuje relaxácia, a dodáva schopnosť lepšieho využívania voľného času a myslenie na seba samého. Zlepšuje tiež empatiu a vnímanie.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu odtiene zelenej, výnimočne bezfarebný, či sivobiely
Druh zeolit
Hmotnosť, v ktorej sa meria 2,8 (špecifická váha)
Jeho tvrdosť 6,5 (Moshova stupnica)
Farba pruhov -
Fluorescencie áno
Index lomu 1,616 až 1,626
Vhodné znamenie Váhy
Zloženie chemické Ca2Al(AlSi3O10)(OH)2

 

História a nález

Hlavnými náleziskami sú India (Poona), Island, Grónsko, Čile a USA. Za najvýznamnejšiu oblasť sa považuje región Kayes v Mali (Západná Afrika). Tá poskytuje celosvetovo najlepšiu kvalitu prehnitov.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný prehnit