Opál

Prírodný opál

Je značný kreatívnou farebnosťou.

Každý kto sa pozrie na opál vidí farebnú dúhu. Je charakteristický hlavne krehkosťou a tvorí 5 až 10% vody. Spracovanie s týmto drahokamom je náročnejšie ako s ostatnými skvostami, ale výsledná práca prináša povšimnuté ovocie. Tvorí sa v skalách, vo vnútri a vytvára svoje priezračné farby. Najviac je obdivovaný opál červenej a oranžovej farby.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: Väčšinou sa vyznačuje tvarom, ktorý pripomína obličku. Jeho farebnosť vyniká zo všetkých drahokamov. Tvary, ktoré sa z neho spracovávajú sú ovál a "round".

Farba: Jeho pestrosť farieb možno spozorovať už na prvý pohľad. Medzi tie o ktoré je najväčší záujem sa nazývajú mliečne opály. V Mexiku patrí medzi najvzácnejšie červeno - oranžový opál, ktorý má výraznú farbu.

Čistota: Ak je opál nepriehľadný jeho kvalita výrazne stúpa. Svojou priehľadnosťou a priesvitnosťou si získal pomenovanie ohnivý opál, ktorý je opakom opálov, ktoré sú nepriehľadné.

Liečivé účinky

Liečivý účinok, ktorý sa v týchto kameňoch skrýva má veľkú hodnotu. Hovorí sa, že nositeľ nájde skutočnú lásku. Pomáha liečiť depresívne myslenie. Bol spätý s darom jasnovidectva. Ten kto ešte nenašiel lásku, alebo sa sklamal má možnosť s týmto drahokamom nájsť tú pravú.

Spôsob využitia a jeho úprava

Opály, ktoré vpadajú do skupiny ohnivých kameňov nie sú v mnohých prípadoch nijako spracované. Mnoho opálov prechádza úpravou pomocou ropy, voskom, plastom.

Spojitosť s legendami v minulosti

Raz jeden historik, ktorý sa zaujímal o drahé kamene pomenoval opál ako "drahý kameň všetkých drahokamov". S históriou sa viaže spolu s Kleopatrou, ktorá dostala tento skvost od jedného zo svojich milencov ako dar lásky. Bol obdivovaný už starými Rimanmi cca 200 rokov pred Kristom.

Jeho cena a obľúbenosť

Najväčšiu hodnotu ocenia zberatelia opálu. Medzi najoceňovanejšie patria opály, ktoré sú v čiernej farbe. Medzi najkvalitnejšie z týchto skvostov patria opály v červenej farbe. Ak je na vyberanom kameni z tejto rady zaujímavý, alebo odlišný vzor dvíha to jeho hodnotu. Opály "kryštál" patria k veľmi obdivovaným a cenovo vyšším kvalitám.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu rôznorodosť farieb
Druh opal - minerál
Hmotnosť, v ktorej sa meria 1,98 až 2,50
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 5,5 až 6,5
Farba pruhov známy bielou farbou
Fluorescencie ohnivý opál - zelenkavá, hnedastá farba
Index lomu 1,37 až 1,52
Kryštalografická súprava hroznovitého až obličkového tvaru
Zloženie chemické OXID KREMIČITÝ S VODOU, SiO2 ·nH2O

 

História a nález

Medzi najvýznamnejšie opály patrí "Big Ben" a biely drahý opál, ktorý je nazývaný "svetlo sveta". Tento skvost patrí k uznávaným a svojim výzorom najpestrejším kameňom všetkých čias. S hmotnosťou 6 843 kg je opál s názvom "Andamooka Desert Flame". Tento opál je svojím vzhľadom i hmotnosťou najväčší.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný opál