Onyx

Prírodný onyx

Tento drahokam patrí k liečivým drahokamom hlavne pre mužov. Samozrejme svoj obdiv si získal aj u žien. Ukrýva v sebe temné farby, ktoré pôsobia tajomne. V minulosti ho nosili králi a bohatí páni, pretože bol často vsadený do kráľovských šperkov. Tento drahokam môže byť inšpiráciou pre dámy . Môžete ním potešiť vášho manžela. Je pôvabný, tajomný a pomáha proti negatívnemu mysleniu a zlým silám.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Je známy tým, že sa nebrúsi len do jedného tvaru, ale nájdeme ho v rôznych tvaroch. Ak sa  spracúva a brúsi, dbá sa hlavne  na zachovanie jeho farby. Preto sa zväčša brúsi do takého tvaru aby vynikla jeho farba. Najčastejšie ho môžeme vzhliadnuť v tvare srdca, kocky a rôznych oválnych tvarov.

Farba: Je pôvabný hlavne svojou čiernou farbou, ktorá je pekne nasýtená. Mnoho ľudí ho vyhľadáva kvôli svojej intenzívnej farbe a lesku.

Čistota: Na týchto drahokamoch sa vyskytujú inklúzie, ale aj keď ich majú, ich hodnota neklesá. Patria medzi drahokami, ktoré sú čisté.

Liečivé účinky

Párom pomáha v sexuálnej oblasti a slúži proti bolestiam hlavy. Používa sa ako ochrana proti urieknutiu a zlým silám vo svete. Treba mu samozrejme aj veriť, len tak sa dosiahne stanovený efekt. Je tiež veľmi dobrým pomocníkom pri zvyšovaní sebavedomia.

Jeho cena a obľúbenosť

Biele pásy s hlbokými tónmi patria medzi najvyhľadávanejšie polodrahokamy z tohto druhu. Väčšinou sa cena pohybuje od lesku a intenzity farby ako pri ostatných polodrahokamoch.

Spôsob využitia a jeho úprava

Jeho úprava prebieha pomocou líčenia parou, chlorovodíkovou kyselinou a roztokom z cukru. Na základe výberu spracovania ónyx získa farbu, alebo sa z neho odstránia nedokonalosti, ktoré môžu jeho cenu znížiť, preto je niekedy potrebná úprava.

Spojitosť s legendami v minulosti

Legenda súvisí s bohyňou Venušou. V jednu krásnu noc, keď táto bohyňa už spala tak jej urobil manikúru Amor, ktorý si ju vybral. Jej nechty sa však nikdy nestratili, pretože boli nebeského pôvodu. Neskôr sa  nechty premenili na ónyx. Preto aj v preklade ónyx znamená pazúr. Veľkú spojitosť má tento drahokam so starorímskym bohom.

Jeho parametre vyplývajúce z gemológie

 

Výber farby tohto drahokamu čierna a biela
Druh Kremeň - kryštalický
Hmotnosť v ktorej sa meria 2,65 AŽ 2,667
Jeho tvrdosť od 7,5 do 8
Farba pruhov Biela farba
Fluorescencie žiadna
Index lomu 1,543 - 1,552 AŽ 1,545 – 1,55
Kryštalografická súprava -
Zloženie chemické Oxid kremičitý, SiO2
Neobsahuje absorpčné svetlo

 

História a nález

Gonzaga Cameo bol medailón, ktorý si získal povesť legendárneho medailónu. Bol to medailón, ktorý bol najväčší na svete. Vlastnil  ho Napoleón, Carl V, Louis IX a pápež Klement. Vo Francúzku si získal najväčší obdiv. Používali ho aj Indovia, keď vykonávali obrady.  V Egypte slúžil na vyrábanie nádob a sôch.

 

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný onyx