Mesačný kameň

Mesačný kameň

Drahokam, ktorý patrí medzi najcennejšie kamene, upúta najmä svojou farbou, ktorá pripomína povrch Mesiaca. Práve preto dostal toto pomenovanie, ktoré navyše dokonale vystihuje jeho magický vzhľad. Ten je spôsobený jemným modrým svetielkovaním, ktoré sa v gemológii nazýva adularescencia. Je silne prepojený nielen s Mesiacom, ale aj s intuíciou, ktorú dokáže rozvíjať. Jeho účinky sú znásobené najmä v období splnu.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: Pri mesačnom kameni brus len zvýrazňuje jeho svetelné efekty, a preto je oveľa dôležitejší, ako pri ostatných drahokamoch. Najčastejšie ho nájdeme v špeciálnom bruse, nazývanom tiež cabochon, výnimočne aj v oválnom tvare.

Farba: Existuje viacero farieb mesačného kameňa, najčastejšie sa však vyskytuje v mliečnej, či bezfarebnej verzii. Vďaka inklúziám, ktoré sa v ňom nachádzajú vzniká dojem svetielkovania, ktoré môže byť zafarebné do modro-biela, či dokonca strieborna. Niektoré druhy mesačných kameňov dokonca vytvárajú farby dúhy. Ďalšie farby, s ktorými sa pri tomto drahokame stretávame sú zelená, oranžová, kávová a sivá.

Čistota: S mesačným kameňom sa spájajú inklúzie, ktoré vytvárajú dymový vzhľad. Práve vďaka nim je tento drahokam jedinečný svojou farbou. Existuje viacero druhov inklúzií, ktoré vytvárajú na povrchu rôzne obrazy pripomínajúce napríklad mačacie oko, či hviezdu (z angl. Cat´s eye moonstone/Star moonstone). Tieto typy mesačného kameňa patria medzi najcennejšie.

Liečivé účinky

Má priaznivé účinky pri chorobách, ktoré súvisia s trávením, telu pomáha vstrebávať živiny, a vylučovať jedy. Je úzko prepojený tiež so ženským pohlavným ústrojenstvom, má výborný vplyv nielen na predmenštruačný syndróm, ale aj na počatie, tehotenstvo a pôrod. Svojimi účinkami je známy tiež ako liek na nespavosť a námesačnosť. 

Spôsob využitia a jeho úprava

Využíva sa najmä pri veštení, na zvýšenie duševných schopností. Je obľúbený najmä v podobe šperku, keďže je možné ho nosiť stále so sebou.

Spojitosť s legendami v minulosti

Vek mesačných kameňov sa odhaduje na 5,3 miliardy rokov. Ide o jeden z najstarších drahokamov aký existuje, a preto sa k nemu viaže najviac legiend. Podľa tej hinduistickej vznikol z mesačných lúčov, podľa inej má jedine mesačný kameň schopnosť počas splnu človeku ukázať budúcnosť. Najmä v Indii ho využívajú pri náboženských obradoch, kedy veria, že človeku dokáže priniesť bohatstvo. V arabskej kultúre je považovaný za symbol plodnosti. Často ho nájdeme aj pod označením kameň nových začiatkov.

Jeho cena a obľúbenosť

Cena mesačného kameňa sa odvíja od výraznosti adularescencie. Čím je tento efekt výraznejší, tým sa zvyšuje aj hodnota drahokamu.

Jeho parametre vyplývajúce z gemológie

 

Výber farby tohto drahokamu

bezfarebný, mliečny, oranžový, žltý

Druh

mesačný kameň (opalit)

Chemické zlozenie

 hlinitokremičitan draselný

Jeho tvrdosť

6 (Moshova stupnica)

Vhodné znamenie rak, kozorožec
Vzhľad -
Index lomu

1,518 až 1,526

Kryštalografická súprava

Jednoklonná

Farba pruhov -

 

História a nález

Jeho názov je odvodený od švajčiarskej hory Adula, kde bol kameň po prvýkrát objavený. Výskyt tohto drahokamu je pomerne bežný, za najväčšie náleziská sa považujú India so Srí Lankou, odkiaľ pochádzajú najvzácnejšie odrody mesačného kameňa. Môžeme ich tu nájsť v dúhovej farbe, ktorá je vytváraná vďaka špecifickým inklúziám.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Mesačný kameň