macacie oko

Mačacie oko

Už zo samotného názvu vyplýva, že ide o kameň, ktorý má výrazný vplyv na zrakový orgán. Nielenže zlepšuje jeho stav, ale navyše pomáha aj k lepšiemu nočnému videniu. Sú to vlastnosti, ktoré sú charakteristické práve pre mačky. Práve z tohto dôvodu dostal aj tento výnimočný polodrahokam pomenovanie Mačacie oko.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Najčastejšie ho nájdeme v oválnom, alebo guľatom tvare, v ktorom vyniknú jeho farby najlepšie. Je známy najmä svojou vysokou tvrdosťou, vďaka ktorej sa môže vyskytovať v akomkoľvek type výbrusu.

Farba: Existuje viacero farieb mačacieho oka, najčastejšie sa však vyskytuje v mliečnej, bezfarebnej, či medovej verzii. V šperkárskom priemysle sa dokonca zvykne prifarbovať do modrej a červenej farby.

Čistota: Vo väčšine prípadov sa nachádza vo výbornom lesku. Nájdeme v ňom množstvo inklúzií, ktoré sa zvyknú označovať ako mikroskopické ihly. Vďaka týmto „nedostatkom“ získalo mačacie oko svoj nezameniteľný vzhľad, ktorý ho preslávil.

Liečivé účinky

Okrem pozitívneho účinku na zrakový orgán má schopnosť rozháňať negatívne energie v aure, a svojmu nositeľovi tak zaisťuje ochranu. Do jeho života prináša vyrovnanie, šťastie, úspech, ako aj prispôsobivosť mysle. Je nápomocným tiež pri problémoch s bolesťou hlavy a tváre. Výrazne zlepšuje nočné videnie.

Jeho cena a obľúbenosť

Tento polodrahokam vynikne najviac na dennom svetle, kedy sa vďaka slnečnému odrazu nádherne leskne. Vtedy naviac pripomína záblesk mačacieho oka v noci. Aj z tohto dôvodu sa zaradil medzi jedny z najobľúbenejších šperkov, a to aj napriek o niečo vyššej cenovej dostupnosti.

Spôsob využitia a jeho úprava

O mačacom oku sa hovorí ako o uzemňujúcom kameni, ktorý má čarovné schopnosti, a využíva sa najmä pri meditovaní. Je potrebné ho však nosiť na pravej strane tela, kedy je jeho účinok zosilnený. Je mimoriadne vhodným kameňom najmä pre športovcov.

Spojitosť s legendami v minulosti

Mačacie oko je Alexandritom, ktorý je odrodou chryzoberylu. Ten bol pomenovaný podľa ruského cára Alexandra II., kedy bol objavený na jeho narodeniny v roku 1834. Odvtedy ľudia tento polodrahokam považovali za kameň šťastia a úspechu, ktorý im pomáhal pri pozitívnych výsledkoch práce. Verilo sa totiž, že mačacie oko im pomáhalo odstraňovať chudobu a privolávať bohatstvo. V arabskej kultúre je dokonca považovaný za kameň plodnosti. Často je preto nazývaný kameňom nových začiatkov.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

bezfarebný, mliečny, medový a žltý s hnedým odtieňom

Druh

chryzoberyl

Vhodné znamenie

Rak, Lev

Jeho tvrdosť

8,5 (Mohsova stupnica)

Farba pruhov

-

Fluorescencie

-

Index lomu

1,746 – 1,763

Kryštalografická súprava

kosoštvorcová

Zloženie chemické

BeAl2O4 berýlium

 

História a nález

Za najväčšie náleziská mačacieho oka sa považujú Rusko, Austrália, Brazília, Kanada, Nórsko, či Zimbabwe.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Mačacie oko