Labradorit

Máte pocit, že ste tento drahokam už videli, ale názov vám k nemu nesedí? To vás možno zmiatol mesačný kameň! Spolu s labradoritom ich volajú aj “sestry medzi drahokamami”, pretože sú z rovnakej skupiny drahokamov, len s odlišnými vlastnosťami. Šperky s labradoritom sú žiadané pre svoje žiarivé odlesky a mystickú hru farieb.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Drobné nedokonalosti labradoritu odrážajú svetlo, a preto sa najčastejšie využíva brus do oválu - kabošon.

Farba: Labradorit v šperkoch hrá kombináciou farieb ako sú sivá, sivo-biela, hnedá, zelená, žltá alebo bezfarebná.

Čistota: Práve množstvo drobných nedokonalostí nachádzajúcich sa v tomto kameni vytvára jeho magické odlesky, preto nehľadajte čistotu a priezračnosť, ale krásu v nedokonalosti.

Liečivé účinky

Je to prsteň, náramok, či prívesok z labradoritu alebo magický nástroj transformácie? Je to jedno, a to isté. Presne také vlastnosti pripisujú ľudia už po stáročia labradoritu. Tento kameň podporuje celkové zdravie, lieči najmä vaše pľúca, dýchanie a krvný obeh, aby ste sa pohodlne nadýchli a s pokojom povedali “áno” tomu, čo vesmír pre vás pripravil.

Jeho cena a obľúbenosť

Labradorit je nádherným kúskom, ktorým môžete doplniť svoj outfit. Od minimalistického biznis štýlu v podobe drobného prívesku alebo kamienka v prsteni, až po extravagantné, viackarátové kusy, ktoré hovoria za vás. Vďaka jeho širokému výskytu v útrobách Zeme je cenovo ľahko dostupný aj vo svojich krajších, priehľadnejších verziách.

Spojitosť s legendami v minulosti

Aj vy ste zažili chvíle, ktoré ste si chceli uchovať v pamäti ako jasný obraz? To sa podľa legendy podarilo práve tomuto zvláštnemu kameňu na severovýchode súčasnej Kanady. Polostrov Labrador je pravidelne miestom nádherného nebeského divadla - polárnej žiary. Tá sa skryla do kameňa a čakala na svoje objavenie pôvodnými obyvateľmi.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

sivá, sivo-biela, hnedá, zelená, žltá, bezfarebná

Druh

minerál

Hmotnosť, v ktorej sa meria

2,68 - 2,72

Jeho tvrdosť

podľa Mohsovej stupnice dosahuje číslo 6 - 6,5

Farba pruhov

biela

Fluorescencie

slabá

Index lomu

1,559 až 1,573

Kryštalografická súprava

trojhrana, trojuholníková

Zloženie chemické

premenlivé

 

 

História a nález

Moderná civilizácia objavila tento drahokam v sedemdesiatych rokoch osemnásteho storočia na severovýchode Kanady na polostrove Labrador, Newfoundland. Po ňom bol aj drahokam pomenovaný, aj keď vo svete mu dali tiež názvy ako spektrolit alebo mesačný kameň. Najvzácnejšie kúsky boli nájdené vo Fínsku a Kanade, no jeho náleziská sú aj v rôznych častiach Austrálie, Nemecku, Rusku, Nórsku, Spojených štátoch, Madagaskare a Kostarike.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Labradorit