Karneol

Drahokam obľúbený od dávnych čias, príťažlivý svojou hrejivou farbou a ľahkým opracovaním. Tak ako kedysi slúžil na privolanie zdravia a šťastia najmä medzi kráľovskými rodinami, tak si aj vy môžete jeho silu privlastniť v podobe atraktívneho šperku.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Tomuto drahokamu pristane väčšina brusov, takže je na vašom vkuse, po akom siahnete.

Farba: Nájdete ho v odtieňoch hnedočervenej, od zemitejších po tie najčervenšie.

Čistota: Vyskytuje sa od nepriehľadnej až po priesvitnú podobu.

Liečivé účinky

Mnoho liečivých účinkov sa pripisuje tomuto kameňu vďaka jeho červenej farbe. Tá sa spája s krvou, a lieči tak ženské bolesti, očisťuje krv a obličky, zvyšuje sexuálnu výkonnosť a plodnosť. Ľudia sa radi na tento kameň spoliehali aj ako na liečiteľa bolestí svalov, reumatizmu, artritídy, horúčky alebo infekcií.

Jeho cena a obľúbenosť

Je to v podstate obrovské šťastie, že tak krásny drahokam je zároveň veľmi dostupným kameňom, a preto je jeho cena viac než prijateľná. Môžete si tak zadovážiť súpravu šperkov, ktorá sa bude vzájomne dopĺňať, a zvýrazní váš každodenný vzhľad.

Spôsob využitia a jeho úprava

Karneol môže byť amuletom, šperkom, pečaťou, soškou alebo dekoráciou. Jeho príjemné hnedočervené odtieňe znásobí každý typu brusu, a keď ho skombinujete so svojim obľúbeným vzácnym kovom, nájdete šperk, ktorý si zaručene obľúbite.

Spojitosť s legendami v minulosti

Tisícročia známy v starovekom Hornom a Dolnom Egypte ako “západ slnka” používala bohyňa Isis práve karneol, aby ochránila zosnulých na ich ceste za večným odpočinkom. Aby sa im ľahšie cestovalo na druhú stranu, vygravírovali Egypťania časti Knihy mŕtvych do amuletov z karneolu. Taktiež bol tento kameň známym symbolom pre spoločenské postavenie architektov, ktorý boli v starovekom Egypte nesmierne vážení.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

hnedočervený

Druh

minerál

Hmotnosť, v ktorej sa meria

2.59 až 2.61

Jeho tvrdosť

podľa Mohsovej stupnice dosahuje číslo 6 - 7

Farba pruhov

biela

Fluorescencie

modro-biela

Index lomu

1,535 až 1,539

Kryštalografická súprava

trojhrana, trojuholníková

Zloženie chemické

SiO2

 

 

História a nález

Už v mladšej dobe kamennej, okolo roku 5 000 pred Kristom, sa na území dnešného Bulharska našli korálky z karneolu ako súčasť pohrebiska. Okolo roku 1 800 pred Kristom sa  v dobe bronzovej na ostrove Kréta našli vrstvy karneolu používaného ako ozdobné umenie. Ako surovina sa dnes karneol bežne ťaží v Peru, Srí Lanke, Indonézii, Brazílii, Indii, Rusku a Nemecku.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Karneol