Iolit

Iolit

Iolit patrí medzi veľmi kvalitné drahokamy, ktoré plnia najmä úlohu meditačného pomocníka. Pomáha pri vyvolávaní vizuálnych predstáv, a pri podpore rozvíjania intuície. Vďaka jeho noseniu človek dokáže lepšie prejaviť vlastnú osobnosť, a zbaviť sa rôznych návykov pomocou odhalenia ich príčiny. Má schopnosť odstrániť staré myšlienkové vzorce, ktoré prečisťuje, a nahrádza riešením v podobe nového uhla pohľadu. Možno aj preto dostal pomenovanie kameňa, ktorý je „zasvätený víziám“.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: V súčasnosti je možné ho nájsť v rôznych tvaroch a výbrusoch. V kombinácii so zlatom je obzvlášť zaujímavý v tvare štvorca, či oválu. Vďaka svojej tvrdosti je trvácnym klenotom vhodným na každodenné zaobchádzanie.

Farba: Iolit sa vyskytuje vo viacerých farebných odtieňoch, prevažne však ide o odtiene modrej, sivej a zelenej, ktoré sa vzájomné prelínajú. Častokrát má výrazný sklenený, až matný lesk, ktorý je priesvitný, alebo polopriesvitný. Vďaka svojej premenlivej farbe si vyslúžil pomenovanie „vodný zafír“, no zvykne pripomínať aj smaragd.

Čistota: Tento drahokam má v sebe niekoľko inklúzií, ktoré sú vo väčšine prípadov viditeľné voľným okom. Avšak práve vďaka nim je jeho farba ešte výnimočnejšia.

Liečivé účinky

Iolit sa považuje za kameň, ktorý pomáha vytvoriť základ pre pevné zdravie. Podporuje celkovú detoxikáciu tela, a znižuje zásoby tukov v tele. Je vhodný pri nádorových ochoreniach tráviaceho traktu, či regenerácii pečene. Má schopnosť potláčať migrénu a bolesti hlavy. Keďže celkovo ničí baktérie, je veľmi nápomocný aj pri ochorení dýchacích ciest.

Spôsob využitia a jeho úprava

Vďaka obrovským náleziskám je iolit dostupný v relatívne veľkých rozmeroch, a jeho váha je častokrát väčšia ako 5 karátov. Práve preto je vhodný na využitie pre módne šperky v odvážnych dizajnoch. Je možné ho spracovať do všetkých typov šperkov, ktoré sa vyznačujú svojou prepracovanosťou. Iolity nie sú však určené len dámam, využívajú sa tiež ako súčasť manžetových gombíkov, či pečatných prsteňov pre pánov. Pri spracovaní je obľúbený tiež pre svoju dobrú znášanlivosť vysokých teplôt, pri ktorých si zachováva svoju farbu.

Spojitosť s legendami v minulosti

Iolit je vo svete drahokamov známy aj ako “kameň Vikingov“. Podľa starej nórskej legendy ho totiž používali Vikingovia na mori ako polarizačný filter, pomocou ktorého dokázali nájsť na oblohe slnko aj vtedy, keď bolo ukryté hlboko za mrakmi. A práve Vikingovia boli údajne tými, ktorým sa podarilo objaviť slávne iolitové žily v Nórsku a Grónsku.

Jeho cena a obľúbenosť

Vo svete drahokamov sa iolit teší obľube najmä pre jeho schopnosť zbaviť svojho nositeľa strachu z budúcnosti. Pri rôznych psychických problémoch tlmí depresie a udržuje nás v rovnováhe. Na trhu drahokamov je obľúbený pre svoju cenu, keďže sa kvalitou radí napríklad medzi zafíry, tanzanity, či smaragdy, avšak cenovo je oproti nim oveľa dostupnejší.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu bezfarebná, modrá, modrozelená, šedofialová
Druh kremičitan (silikát)
Hmotnosť v ktorej sa meria -
Jeho tvrdosť 7-7,5 (Moshova stupnica)
Farba pruhov -
Fluorescencie žiadna
Index lomu 1,538 - 1,578
Kryštalografická súprava -
Zloženie chemické Mg2Al4Si5O18, Corderit

 

História a jeho nález

Pôvodný názov tohto drahokamu bol kordierit, pomenovaný podľa francúzskeho geológa Pierra Louisa Cordiera, žijúceho na prelome 18. a 19. storočia. Až neskôr bol premenovaný na iolit, ktorého základ slova znamená v gréčtine fialovú farbu. Hlavnými náleziskami sú USA, Kanada a Srí Lanka, no šperkovú kvalitu nájdeme jedine na Madagaskare, v Tanzánii a Južnej Afrike.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Iolit