Hematit

Určite si vyberte drahokam hematit, ak chcete získať čo najviac z jeho majstrovskej sily udržania si pokoja a rozvahy v akejkoľvek situácii. Ak sa bude priamo dotýkať vašej pokožky, dokážete vstrebať ešte viac jeho sily. Napríklad taký náramok z hematitu vás dokáže upokojiť v každej chvíli, nech sa okolo vás deje čokoľvek.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Hematit nájdete na šperkoch v rôznych tvaroch a výbrusoch, od tradičných až po ručne vyrezávané.

Farba: Typická čierna, oceľovo šedá, červenohnedá alebo červená.

Čistota: Drahokam je nepriehľadný, s oceľovým leskom.

Liečivé účinky

Tento drahý kameň sa s obľubou používa na liečbu bolestí hlavy a nielen to. Jeho bohatá história a vysoký obsah železa spája hematit s krvou, preto sa niet čo čudovať, že je považovaný za jeden z najlepších kameňov na zlepšenie krvného obehu. Ak máte vysoký tlak, zrazeniny, menštruačné bolesti, alebo akékoľvek iné problémy s krvným obehom, tento kameň vo svojom živote a šperkovnici určite potrebujete.

Jeho cena a obľúbenosť

Z hematitu nájdete nespočetné množstvo tvarov a šperkov či sošiek. Obľúbené sú náramky, náhrdelníky a prívesky, prstene a talizmany, ktoré jeho nositeľ môže mať blízko pokožky a využívať silu drahokamu naplno. Jeho cena sa odvíja najmä od kvality spracovania a náročnosti vyťaženia.

Spôsob využitia a jeho úprava

Zaujímavosťou je, že pri vysokých teplotách (až okolo 1000 stupňov Celzia) nadobúda hematit magnetické vlastnosti, inak sú magnetické len jeho napodobeniny. Známy aj pod názvom čierny diamant je ozdobou mnohých domácností. Vyrezaný do atraktívnych sošiek sa za pomoci Feng Šuej umiestňuje do rôznych častí obydlia, a prináša tak šťastie, hojnosť a úspech jeho obyvateľom.

Spojitosť s legendami v minulosti

Už viac ako tritisíc rokov sa hematit spája s mágiou a krvou. Používal sa ako prevencia proti krvácaniu pri pôrodoch a na bojiskách. Nosili ho rôzne vrstvy, od farmárov až po kúzelníkov, aby ich chránil pred čarami a zaklínadlami, a vždy priniesol jeho nositeľovi vyrovnanosť a rozvahu.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

Čierna, oceľovo šedá, červenohnedá, červená

Druh

minerál

Hmotnosť, v ktorej sa meria

5,2-5,3

Jeho tvrdosť

podľa Mohsovej stupnice dosahuje číslo 5-6,5

Farba pruhov

-

Fluorescencie

-

Index lomu

3,150 až 3,220

Kryštalografická súprava

trojuholníková

Zloženie chemické

Fe2O3

 

 

História a nález

Známy už niekoľko tisíc rokov sa hematit ťaží najmä v krajinách ako je Argentína, Chile, Rakúsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Maroko, Nórsko, Španielsko a USA. Nielen že sa hematit nachádza na planéte Zem, dnes už vieme, že jeho významným náleziskom je aj planéta Mars.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Hematit