Granát

Prírodný granát

Už sám názov nám prezrádza, že sa podobá na semienko pochádzajúce z granátového jablka.

Z týchto drahokamov môžete vyhľadať viac ako 20 druhov. Sú rôznej farby, ale jedine modrú farbu nikdy nenájdete. Spadá do skupiny diamantov svojou kryštalickou štruktúrou. Vo svete je najznámejší hlavne červený . Veľa ľudí ani nevie o inej farbe. Vlastnosťami a farbami sa, ale líši od diamantu. Červená farba tejto odrody je najpreferovanejšia skoro po celej krajine. No iné farby už nie je možné nájsť v takom množstve, pretože iné farby a tvary sú obmedzené. Medzi najznámejšie patria: „grosulat, hesonit, uvarova, tsavorit, almandin, pyroptapazolit, rodolit“.

Fakty, ktoré využijete pri ich kúpe

Brus: Je známy tým, že sa brúsi do rôznych tvarov. Jeho náročnosť sa veľmi neprejavuje v jeho spracovaní.

Farba: Medzi ľuďmi sú známe svojou krásnou výraznou červenou farbou. Najznámejší granát je však zelenej farby. Nájdete ich v rôznych farbách, v modrej ho nezoženiete nikde.

Čistota: Patrí k najčistotnejším drahokamom. Ich hodnotu ocenia hlavne ich zberatelia. Do podvedomia ľudí sa dostali aj vďaka prasličkovému výraznému začleneniu.

Liečivé účinky

Ak trpíte ochorením tento kameň sa má nosiť spolu s kožou/ koženým náramkom, pretože jeho účinok je na základe tejto kombinácii vyšší. Je to drahokam lásky, čo prezrádza aj jeho krásna a sýta červená farba. Daruje sa aj ľuďom, ktorým chýba sebavedomie. Daruje sa k významným udalostiam ako sú výročia, narodeniny a meniny. Obsahuje v sebe kúzlo lásky, ktoré môžete aj vy v sebe, alebo vašom partnerovi prebudiť.

Spôsob využitia a jeho úprava

Žiadne tieto kamene nie sú tepelne spracované. Ich úprava totiž v žiadnom prípade neznižuje ani nezvyšuje ich hodnotu. Preto sa nijako nespracúvajú.

Spojitosť s legendami v minulosti

Z vesmírneho hľadiska sa spája s planétami Pluto, Merkúr, Mars. Už v staroveku verili v kúzlo vesmíru so spojitosťou s týmto drahokamom. Z minulosti zaznamenali, že mal silnú ochrannú moc. Každého majiteľa chránil pred zlom hlavne v noci. Preto sa zapísali do histórie ako talizmany a ochrancovia ľudí. Sú už tisíce rokov staré. Lampu, ktorá mala zloženie z granátu ochraňovala dokonca aj Noeho, keď chránil svoju archu. Jeho história siaha až k rímskym a egyptským časom.

Jeho cena a obľúbenosť

Ak je jasnejší a jeho lesk je priezračný tak jeho cena sa pohybuje vyššie než ostatné typy granátov. Vo všetkých týchto kameňoch sú priezračné farby, lesk a sýtosť čo sa odráža aj na ich cenách. Hesonite, Spessartin, Tsavorit patrí medzi najcennejšie skvosty z tohto druhu. Ich cena sa pohybuje na základe ich kvality. Tieto patria medzi najcennejšie zo všetkých druhov granátov na celom svete.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu nájdete všetky farby okrem modrej
Druh granát
Hmotnosť v ktorej sa meria 3,62 - 3,78
Jeho tvrdosť 6,5 - 7,5 (Moshova stupnica)
Farba pruhov biela
Fluorescencie žiadna
Index lomu 1,720 - 1,756
Kryštalografická súprava dvanásťsten, kubická
Zloženie chemické variabilné

 

História a jeho nález

V roku 1966 ho v Austrálii objavil vysokoškolský študent. Tento granát bol významný hlavne tým, že bol zaznamenaný ako najväčší v celkovej histórii vôbec. Mal viac ako tisícky ton. V tom istom roku bola za 145 000 dolárov vydražená brošňa z granátu na významnom podujatí, na ktorom sa dražilo.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný granát