Citrín

Prírodný citrín

Drahokam šťastia“

Tieto drahokamy si môžete vyhľadať pod názvom "Madeira Citrin". Patrí medzi najpopulárnejší na celom svete. Cenovo si ho môže dovoliť aj obyčajný smrteľník. Tento skvost vznikol od slova "citrón". Názov mu bol darovaný Georgom Bauerom, veľmi známym bádateľom, ktorý je v tejto oblasti doma. Je známy hlavne svojou veselou, povzbudivou, žltou farbou. Do života ľuďom vznáša pozitivizmus, dobrú náladu a nádej v lepší život.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Brus: Pri tomto drahokame sú populárne hlavne fancy tvary. Jeho priebeh spočíva v tom, aby jeho lesk a farba vynikala. Dnes ho už nájdeme vo veľkom množstve a tvaroch, ktoré si získajú hlavne srdcia žien.

Farba: Ako ste si mohli všimnúť tieto kamene sú žltej a priezračnej farby. Vynikajú svojím svetlým odtieňom žltej.

Čistota: Tieto kamene sú známe hlavne čistotou, ktorá je u nich veľmi vysoká.

Liečivé účinky

Túžite mať dobrú náladu a chcete konečne šťastný život? Tak si prezrite celú našu ponuku, pretože ste na správnom mieste. Máte smutný život a stále sa vám nedarí? Tak táto kúpa je vhodnou voľbou ako si privolať konečne do života šťastie, dobrú náladu a pozitivizmus. Z vesmírneho hľadiska sa spája s Merkúrom. Jeho zlatá farba vám môže do života vniesť šťastie po ktorom túžite. Je symbolom pohody, tepla a viery šťastnejších životov.

Spôsob využitia a jeho úprava

Je známy tým, že sa dá tepelne spracovávať. Správny človek, ktorý sa venuje mineralógii dokáže rozoznať vlastnými očami či tento kameň prešiel spracovaním, ktoré prebehlo tepelne, alebo má sfarbenie prírodné. Väčšinou je jeho farba silne červenkastá.

Spojitosť s legendami v minulosti

V minulosti bol pre ľudí veľkým talizmanom, preto ho nosili stále pri sebe. Neskôr bol známy v Škótsku. Bol talizmanom v boji. Vtedajšie používané zbrane boli ozdobené citrínom. Ľudia tomuto skvostu verili, že im pomôže a predĺži im život. Neskôr sa zistilo, že každý obchodník, ktorý ho predával dokázal svoj ??tovar predať skôr ako ostatní obchodníci. Preto ten kto ho predával bol "obchodník od šťasteny". Neskôr ho už túžil vlastniť každý predajca, aby dobre zarobil. Ako ste si všimli jeho žltá na prvý pohľad jasná farba nielen dnes, ale aj v minulosti doslova žiarila. Tento kameň bol preto už v minulosti označovaný ako slnko. Preslávil sa hlavne v helenistickom období.

Jeho cena a obľúbenosť

Tak ako všade tak aj pri citríne zohráva dôležitosť sýtosť farieb a jeho lesk. Tu platí, že pokiaľ citrín prebehne spracovaním tak jeho cena je nižšia od takého, ktorý je úplne prírodný bez žiadnych úprav.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu tmavo- žltá, svetlo -žltá
Druh patrí ku krištáľom
Hmotnosť v ktorej sa meria 2,65
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje číslo 7
Farba pruhov známy bielou farbou
Fluorescencie žiadna
Index lomu 1,544 až 1,553
Kryštalografická súprava šesťhrana, trojuholníková
Zloženie chemické oxid kremičitý, SiO2

 

História a nález

Jeho najväčšia obľúbenosť je zaznamenaná v Škótsku. Ako dar lásky Albert svojej Viktórii na hrade Balmoral v Škótskej vysočine daroval svojej milovanej z jeho veľkej lásky práve citrín. Tento kameň bol nájdený v Balmore. Historický nález bol zaznamenaný hlavne v srdciach ľudí na spoločenskej udalosti. Tento skvost sa hlavne v ten večer stal žiarivým drahokamom závistlivých žien. Aj v súčasnosti je svojou pozitívnou farbou ich veľkým milovníkom.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný citrín