Ametyst

Prírodný ametyst

Zo skupiny cenných kameňov patrí ku kremeňom. Už na prvý pohľad odráža svojou krásou žiarivú fialovú farbu, ktorá je znakom bohatstva a mocnosti ľudí. Je známy hlavne svojou tvrdosťou, výraznou hmotnosťou, lomom a krásnou farbou, ktorá si vás získa. Je to farba kráľovská vhodná pre temperamentných a vznešených ľudí.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Brus: Aby bola farba čo najviac maximalizovaná využíva sa brúsenie, ktoré je smerované k jeho variabilite. Aby sa prekrytie dobre rozdelilo, tak nám na to slúžia tie farby, ktoré sa rozdeľujú. Tento drahokam je známy tým, že je možný ho zakúpiť v rôznych veľkostiach, tvaroch a množstvách.

Farba: Zelená farba u týchto kameňoch je docielená tepelnou úpravou. Preto je ich cena oveľa nižšia. K vyšším cenám patrí jeho fialovo - červené sfarbenie. A najdrahšie farby ametystu sú fialová so zábleskami ružovo-červenej. Tento odtieň patrí k najdrahším oceneným drahokamom z tohto radu.

Čistota: Ak sa chceme uistiť či je tento kameň čistý v pravom slova zmysle zistíme to tak, že sa v ňom nachádzajú všetky druhy inklúzie. Je výnimočný hlavne tým, že bez prekážok ním prechádza svetlo, ktoré si môžeme všimnúť ak by sme merali jeho čistotu. Tento kameň je veľmi preferovaný vzhľadom k predaju. Patrí medzi obľúbené drahokamy žien, ale aj mužov.

Liečivé účinky

Má pre človeka veľmi silný účinok. Je ochrancom pred pracovným, alebo súkromným stresom a vypúšťaním energie. Spája sa s duchovným svetom a priezračnou čistotou. Pri liečbe alkoholizmu pomáha a buduje pevnú vôľu ako sa vyliečiť z tejto choroby. Zabraňuje opitosti, ak človek vyvinie úsilie mu veriť. Tento liečivý účinok len dopomáha k stanovenému cieľu. Človek sa musí hlavne snažiť sám.

Spôsob využitia a jeho úprava

Jeho úprava ako pri mnohých vzácnych drahokamoch prebieha pomocou tepelného spracovania. Pri teplote 470 - 750 ° C smeruje k tomu, že svojou úpravou mení farbu z červenohnedých a svetložltých na krásne ametystové sfarbenie.

Spojitosť s legendami v minulosti

Boh opitosti menom Dionýzius bol naštvaný, pretože si ho ľudia nevážili. Tak sa nahneval na všetkých a chcel sa im preto pomstiť. Všetkých, ktorí sa mu postavili do cesty dal roztrhať. Jeho obeťou sa ako prvá mala stať krásna Diane, bola to bohyňa. Premena Diany bola pomocou ametystu, ktorá ju premenila v sochu z kremeňa. Chcela ju ochrániť pred tigrami. Tak sa aj stalo. Boh si uvedomoval aké bolo jeho zmýšľania zlé a jeho slzy sa premenili na fialovú farbu. Získali odtieň z ktorého je tento slávny kameň. Ak Boh videl sochu krásneho dievčaťa ľutoval svoje zlomyseľné konanie. Krásna legenda, ktorá chytí za srdce každého. Láska aj v podobe tohto vzácneho drahokamu má neoceniteľnú hodnotu. Z vesmírneho hľadiska sa spája s Neptúnom.

Jeho cena a obľúbenosť

Je známy tým, že zodpovedá kvalite. Nájdete ceny, ktoré vám vyrazia dych až po najcennejšie a najdrahšie drahokamy z tejto rady. Cena si vyberá svoje dane hlavne za kvalitu, sýtosť farieb a celkovej hodnoty tohto kameňa. K najdrahším ametystom patria tmavšie farby, ktoré si môžete prezrieť a vybrať ten váš odtieň fialovej farby. Získal si už mnoho milovníkov žiarivého lesku a odtieňov. Získa si aj vás?

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu fialová, purpurovo -fialová, červeno-fialová
Druh patrí medzi kryštály
Hmotnosť v ktorej sa meria 2,65
Jeho tvrdosť podľa mohsonovej stupnici dosahuje tvrdosť číslo 7
Farba je známy fialovou farbou, ktorá sa prelína s purpurovou- až červeno fialovou.
Fluorescencie žiarivá, modrastá farba
Index lomu 1,544 až 1,553
Kryštalografická súprava hranoly šesťhranné, kryštál trigonální
Zloženie chemické oxid kremičitý, SiO2
Obsahuje absorpčné svetlo 550, 520

 

História a nález

Najväčší objav patrí k nálezom, ktorý je umiestnený v Číne. Úplne najväčší kameň z tohto radu bol vystavený v Londýne, v múzeu, ktorý si získalo mnoho objaviteľov. História poukazuje na čísla 3 metrov dĺžky, 1,8 metrov šírky a jeho váha smeruje až k 13 tónom.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný ametyst