Akvamarín

Prírodný akvamarín

V preklade znamená spojený s morom. Hneď na prvý pohľad to prezrádza jeho priezračná farba. Už v našej ponuke si môžete všimnúť, že tento kameň má krásne a jasné farby, ktoré sú pre oči neodolateľnú krásou. Je obdivovaný už dlhé roky. Je výnimočný hlavne tým, že sa môže z neho vyrezať akýkoľvek tvar. Taktiež sa z neho môžu vyrobiť tvary aj podľa vašich vysnívaných predstáv. Kreativite sa medze nekladú. Je známy hlavne tým, že patrí medzi tvrdé kamene a jeho pôvab je skrytý hlavne v lesku.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Do tejto kategórie spadá svojou veľkou obľúbenosťou "emerald". Je to tvar, ktorý je charakteristický tvarom obdĺžnika. Cabochovým rezom sa upravujú hlavne jeho tvary, ktoré sú kalné.

Farba: V akvamaríne sa nachádzajú mriežky, ktoré sú kryštalické. V tomto drahokame vzniká krásne nepovšimnuté zafarbenie, ktoré spôsobuje železo. Tieto drahokamy patria k šperkom, ktoré sú najviac kupované v internetových obchodoch, ale aj kamenných predajniach.

Čistota: Sú známe svojím jasom a čistotou. Môžu v nich byť aj čiastky z odrody berylovej.

Liečivé účinky

Využívajú ho hlavne ľudia pri meditácii. Ak sa človek necíti vyrovnaný a niečo mu chýba tento drahokam napomáha k vyrovnaniu a uvoľneniu celkového bytia. Je známy svojou priezračnou aurou. Využíva sa aj na liečbu úzkostných stavov a duševných nepokojov. V neposlednom rade je radcom v manželstve. Dokáže navrátiť harmóniu a pokoj muža a ženy, ktorí prežívajú krízu, alebo majú rozdielne názory. Jednoducho môže vám navrátiť lásku, pohodu do vášho života ak v neho budete veriť.

Jeho cena a obľúbenosť

Ako všade, tak aj tu platí, že za kvalitu sa platí. Tento drahokam patrí k vysoko oceneným drahokamom v celom svete. Ľudia si obľúbili hlavne jeho farbu. Každý si môže vybrať odtieň vhodný jeho osobnosti. Najväčšiu pozornosť na seba upútal v 19.storočí, vtedy si získal najväčšiu obľúbenosť vo všetkých krajinách. V súčasnosti je najviac preferovaný a predávaný modrý odtieň tohto drahokamu. No výber je na každom z nás. Svojou jasnosťou dokáže ohromiť milovníkov kvality.

Spôsob využitia a jeho úprava

Existujú tri spôsoby ako dopomôcť jeho zafarbeniu. Ak je akvamarín tvorený ožarovaním vtedy získava farbu, ktorá dokonca pripomína zafír. Nenechajte sa, ale pomýliť stále je to akvamarín. Ak sa vyrába pri teplote 400 - 450 ° C je to preto, aby získal modrú farbu natrvalo. Tento priebeh väčšinou prebieha u menej kvalitných kameňov. Tieto metódy sa využívajú za účelom získania jeho zafarbenie. Tu konkrétne je zámer svetlo-žltých a zelených farieb na modro-zelenú jasnú farbu.

Spojitosť s legendami v minulosti

V náboženstve je spojený s plavbou na mori. Legenda hovorí o spojitosti s apoštolom Tomášom, ktorý tam uskutočnil svoje plavby. Pokiaľ ide o vesmír jeho väzba je spätá s planétou Neptún. Legenda hovorí o morských pannách, ktoré tento drahokam vlastnili. Už v minulosti bol známy ako kameň ľudí, ktorí trávili viac času na mori ako na zemi. Spája sa hlavne s námorníkmi. Veľkú súvislosť legendy spájajú s bohyňou Afroditou a bohyňou mora, ktorá sa volala Amfirite.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu modro-zelená, odtiene modrej
Druh beryl
Hmotnosť v ktorej sa meria od 2,69 - do 2,74
Jeho tvrdosť od 7,5 do 8
Farba pruhov známy bielou farbou
Fluorescencie žiadna
Index lomu až 1, 596
Kryštalografická súprava hranoly
Zloženie chemické silikát hliníkový, berýlia
Obsahuje absorpčné svetlo

 

História a nález

Najväčší akvamarín bol zaznamenaný v roku 1910. História poukazuje na názov: "Minas - Gerais" v Brazílii. Jeho váha ukazovala na viac ako 110 kg. Mnoho nálezov pochádza z minulosti, ktoré boli známe veľkou hmotnosťou. V minulosti sa nebrúsili. V súčasnosti je jeho brúsenie už raritou.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný akvamarín