Achát

Prírodný achát

Polodrahokam slúžiaci ako talizman, zabezpečujúci dlhý život, úspech a dobrých priateľov. Je známy najmä ako kameň ochrany a sily, svojmu nositeľovi zaisťuje šťastie a zbavuje ho stresu. V rámci vzťahov je hlavne ružový achát považovaný za symbol manželskej vernosti. Pre dosiahnutie maximálneho efektu je potrebné ho nosiť pri srdci.

Fakty, ktoré využijete pri jeho kúpe

Pri kúpe sú dôležité tieto faktory: Čistota, brus a jeho farba.

Brus: Achát nájdeme v rôznych tvaroch výbrusov. Prostredníctvom moderných technológií je možné ho prispôsobiť od okrúhleho po obdĺžnikový tvar.

Farba: Existuje vo viacerých farebných variantoch, no najčastejšie ho nájdeme v modrej, zelenej, červenej a ružovej farbe.

Čistota: Počet inklúzií závisí od farby achátu, vo všeobecnosti je ich však len minimum. V prípade, že je tvorený väčším počtom inklúzií, vytvára veľmi zaujímavý celok.

Liečivé účinky

Achát má schopnosť zlepšovať duševný život, nakoľko podporuje schopnosť sústrediť sa, a zvyšuje sebadôveru. Účinok sa síce dostavuje pomaly, no poskytuje veľkú silu. Vie si veľmi dobre poradiť aj s negatívnou energiou. Je liečiteľom očí, žalúdka a rozmnožovacích orgánov. V tehotenstve pomáha pri udržaní plodu, ktorý chráni pred potratom, a neskôr uľahčuje pôrod. Prečisťuje lymfatický systém so žalúdkom, pomáha aj pri problémoch s pleťou, a lieči kožné choroby a alergiu.

Jeho cena a obľúbenosť

V závislosti od farebnosti, veľkosti a inklúzií ho nájdeme v rôznych cenových kategóriách. V kombinácii so zlatom sa väčšinou vyskytuje v podobe príveskov a náušníc, ktoré sa radia medzi cenovo dostupné šperky. Tiež je veľmi vyhľadávaný ako náramok na ruku, skladajúci sa z guličiek rôznofarebných achátov. V minulosti dostal pomenovanie „talizman umelcov“, nakoľko podporuje kreativitu a predstavivosť. Ľudia si ho navyše obľúbili aj kvôli jeho schopnosti rozoznať pravých priateľov.

Spôsob využitia a jeho úprava

Achát sa najčastejšie leští na väčšiu plochu kvôli vyniknutiu štruktúry jeho usporiadania. Je tvorený usporiadaním viacfarebných vrstiev odrôd opálu, kremeňa a chalcedónu.

Spojitosť s legendami v minulosti

Názov tohto polodrahokamu je odvodený z gréckeho „achates“, podľa názvu rieky v Sicílii, kde bol achát objavený. Zaujímavosťou je, že v stredoveku ho ľudia využívali ako liek na morskú chorobu. Čo sa týka starostlivosti, achát sa radí medzi nenáročné kamene. Odporúča sa, aby ste ho aspoň raz za týždeň opláchli pod tečúcou vodou na vybitie, a položili ho na slnko, kde sa za krátku chvíľu opäť nabije.

Jeho parametre vyplývajúce z gemologie

 

Výber farby tohto drahokamu

modrá, zelená, šedá, hnedá, červená, ružová

Druh

chalcedón (kremičitany)

Vhodné znamenie

Býk, Škorpión

Jeho tvrdosť

6,5-7

Farba pruhov

rôzna, najčastejšie biela

Fluorescencie

áno

Index lomu

lastúrovitý/1.535 – 1.539

Kryštalografická súprava

hexagonálna

Zloženie chemické

SiO₂, oxid kremičitý

 

História a nález

Achát bol po prvýkrát objavený v období stredoveku, a jeho výskyt je pomerne častý vo viacerých častiach Zeme. Za najväčšie náleziská sa považuje USA, Brazília, India a Česká republika. Na Slovensku ho môžeme nájsť najmä v nízkotatranských oblastiach.

Pozrite si aj našu ponuku šperkov s drahokamom Prírodný achát