Viete, ako a na ktorých prstoch nosiť prstene?Viete, ako a na ktorých prstoch nosiť prstene?

Prstene sú už stáročia súčasťou ľudských kultúr a tradícií, no ich význam sa mení. V dnešnej dobe môže nosenie prsteňov vyjadrovať rôzne veci, vrátane symboliky či osobnostných čŕt nositeľa. Popri šperku samotnom prispieva k jeho výrazu aj miesto jeho nosenia – v prípade prsteňov je to konkrétny prst na ruke.


Kombinovanie rôznych prsteňov na všetkých prstoch

Pokiaľ ide o snubné a zásnubné prstene, väčšina ľudí vie, na ktorom prste sa nosia i čo symbolizujú. Označujú dôležitý míľnik v živote nositeľa, ako je začiatok novej kapitoly vo vzťahu páru. Pozrime sa teraz postupne aj na ostatné prsty. 


 

Prstenník 

Prstenník symbolizuje večnú lásku, kreativitu a krásu. Spájaný býva s gréckym bohom Apolónom a drahokamy ako stvorené pre tento prst sú diamant, nefrit, ametyst, mesačný kameň, zafír a tyrkys.

V mnohých kultúrach je ľavý prstenník vyhradený pre snubné prstene a zásnubné šperky. Platí to určite pre väčšinu západných krajín a pôvod tohto zvyku pochádza pravdepodobne zo starorímskej viery. V dávnych dobách sa verilo, že žila nazývaná Vena Amoris („žila lásky“) spája tento prst priamo so srdcom. Existuje však niekoľko krajín, ktoré na rovnaký účel využívajú prstenník na pravej ruke. Ide napríklad o Nemecko, Indiu či Rusko.

Nevesta dávajúca ženíchovi obrúčku na prstenník 

 

 

Ktorý z drahých kameňov pre váš prstenník zvolíte závisí od osobných preferencií, aj symbolického významu, ktorý chcete prsteňom zachytiť.

Diamanty sú najbežnejším a najpopulárnejším kameňom na prstenníku. Sú známe svojou krásou, tvrdosťou a vysokou cenou. Diamanty sa často spojujú s romantickou láskou, ale aj s pocitom moci a úspechu.

Ženích dávajúci zlatú obrúčku neveste počas svadobného obradu


 

Prostredník

Prostredník ľavý a pravý sú spojené s našou identitou a cieľom života. Je spájaný s bohom Saturnom. Prsteň na prostredníku je symbolom sily, spravodlivosti a schopnosti. Možno je to aj  preto, lebo ide o najväčší prst na ruke. Prsteň na tomto prste upúta každého. Predstavuje zodpovednosť a rovnováhu preto aj drahokamy spojené s týmto prstom sú akvamarín, koraly a kryštál, ktoré tieto vlastnosti potvrdzujú a majú upokojujúce vlastnosti. Z praktického hľadiska sa na prostredník hodí kruh štíhlejší a bez oka, lebo má na tomto prste tendenciu sa viac zachytávať. Tento prst je dobrou voľbou, ak chcete ukázať prsteň bez toho, aby ste povedali niečo o svojom súkromí.

Zlatý prsteň s nápisom love na prostredníku


 

Ukazovák

Ukazováku vládne Jupiter symbolizuje ambície, vodcovstvo a sebavedomie. Predpokladá sa, že nosenie prsteňa s modrým topásom, ametystom alebo lapis lazuli na tomto prste podporuje vlastnosti Jupitera. Je skvelým prstom pre striedanie obľúbených šperkov, pre zladenie outfitu, alebo len vyjadrenie nálady.

Na rozdiel od iných kultúr sa v tradičných židovských manželstvách snubný prsteň nosí na pravom ukazováku a nie na jednom z prstenníkov. Pravý ukazovák sa v tejto kultúre považuje za prst najbližšie k srdcu preto tu odporúčajú nosiť práve snubný prsteň. Bežne sa na tomto prste nosia dramatické a výrazné prstene, ako napríklad kokteilové prstene z veľkých drahokamov. V minulosti králi a kňazi nosili na tomto prste prstene, aby si upevnili dominanciu a vytvorili hierarchickú autoritu.

Zlatý prsteň s topásom a briliantmi na ukazováku


Malíček

Malíček ovláda Merkúr, ktorý symbolizuje intuíciu, inteligenciu a presvedčenie. Hovorí sa, že výber kameňa, ako je jantár, citrín alebo mesačný kameň pre váš malíček, umocňuje jeho silu. Malíček je najmenším prstom na ruke a preto je dobrým miestom na jemné prstene, ktorými sa nenápadne vyjadríte. V určitých kultúrach by sa dala nájsť aj symbolika pre nosenie prsteňa na tomto najmenšom prste. Vo Veľkej Británii a iných západných krajinách si muži niekedy vyhradzujú ľavý malíček na pečatný prsteň. Táto praktika už existuje stovky rokov a prsteň symbolizuje rodinu a postavenie. Takýto prsteň často obsahuje erb a mnohé rodiny si tieto prstene odovzdávajú z generácie na generáciu.

Dva prstene na ľavom malíčku niekedy naznačovali aj, že muž bol ženatý. Spodný prsteň bol snubný, po ktorom nasledoval pečatný prsteň navrchu. Tento zvyk bol populárny v 19. a na začiatku 20. storočia. Aj americký prezident Franklin D. Roosevelt vraj nosil snubný a pečatný prsteň týmto spôsobom. Prsteň na malíčku preslávil aj seriál Sopránovci, ktorý odzrkadľoval obľubu nosenia prsteňov na malíčku v prostredí organizovaného zločinu. Na pravom malíčku môžeme v niektorých krajinách nájsť profesné prstene po ukončení štúdia v strojárstve a ekológii.

Zlatý prsteň na malíčku


Palec

Verí sa, že palec symbolizuje silu vôle a seba-presadenie. Prsteň na palci nevypovedá o stave vášho vzťahu, profesii, alebo nejakom hlbšom význame. Napriek tomu je dobrým miestom pre ukázanie vášho štýlu. Veľký prsteň, ktorý nebude zavadzať v pohybe, bude robiť dojem sebavedomého človeka, ktorý sa vyzná v móde.

Palce sú tiež predstaviteľom logiky a vôle. Palec je síce menej konvenčný na nosenie prsteňov, no ak zvolíte ten správny, bude to prekvapivo pohodlné. V minulosti bol prsteň na palci tradične symbolom bohatstva. Je na to jeden prozaicky dôvod a to ten, že na palec bolo treba viacej materiálu lebo bol najširší a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. V starovekom Grécku predstavoval silu a mužnosť. Moderný pohľad evokuje aj priateľský postoj, vďaka gestu „palec hore“.

Prstene sú spôsobom, ako dodať svojmu outfitu osobitosť. A keďže máte k dispozícii toľko druhov prsteňov, ktoré môžete využiť, nikdy nebolo také ľahké začleniť mnoho z týchto prsteňov do vášho osobného štýlu.

Vyskúšajte trend, ktorý v poslednej dobe ovládol svet - vrstvenie prsteňov. Poradíme, ako nosiť vrstvené prstene rôznymi spôsobmi.

Zlatý prsteň s malým srdiečkom na palci


„Miešanie“ kovov 

Žlté, ružové alebo biele zlato predstavujú najjednoduchší systém striedania drahých kovov. Je to vždy elegantné. Aj keď sa kedysi považovalo za odpudzujúce miešať biele, žlté alebo ružové zlato, dnes to už neplatí a nemusíte mať žiadne obavy sa k tomu odhodlať. Ak chcete úspešne kombinovať kovy, musíte sa uistiť, že krúžky sú zmiešané na tej istej ruke. To znamená hromadiť biele, žlté alebo ružové zlato navzájom na tej istej ruke namiesto toho, aby jedna ruka mala jeden kov a druhá ruka mala iný kov. Spoľahlivým spôsobom, ako vylepšiť vzhľad, je tiež spoľahnúť sa iba na dva kovy. Vyberte si dominantnú farbu a potom vložte 2-3 kusy vašej druhej kovovej farby do celej sady.

Nechajte aspoň jeden prst holý. Hromadenie niekoľkých krúžkov môže ísť z „akurát dosť“ na „príliš veľa“ naozaj rýchlo. Jednoduchým tipom, ako sa tomu vyhnúť je držať sa ukladania len na štyroch prstoch naraz. Ak necháte aspoň jeden prst holý, vytvoríte vyváženejší a súdržnejší vzhľad namiesto ohromujúceho. Môžete si pritom vybrať, ktorý prst necháte voľný. Môže to byť prstenník, malíček alebo palec.

Obmieňajte hmotnosti a tvary. Spoľahlivým spôsobom, ako vytvoriť vizuálnu rovnováhu vo vašich prsteňoch, je miešať rôzne druhy hrúbky a tvary. Zmiešajte napríklad jednoduché jemné krúžky s robustnými diamantovými kruhmi. Nerobte si starosti, ak dva prstene nie sú dokonale naskladané. Namiesto toho by prstene mali mať celkový súdržný vzhľad. Uistite sa, že ak pridáte prsteň s výraznejším vzhľadom, zvyšok vašich prsteňov zostane relatívne jednoduchý, takže si nebudú konkurovať.

 

Prstene z bieleho a žltého zlata na všetkých prstoch ruky


Menej je viac. Vyberte si svoj prst (alebo prsty!) a začnite s hromádkou prsteňov. Dávajte si však pozor, ak začnete prstene vrstviť na každom prste, celkový dojem môže vyznieť trochu preplnene. Obzvlášť sa nám páči vzhľad, ktorý pochádza z naskladania dvoch alebo troch prsteňov na jeden prst, po ktorých nasleduje samostatný prsteň na prste vedľa. To vytvára krásny vzhľad, ktorý možno nosiť cez bežný deň i pri špeciálnych večerných príležitostiach.

Začať s výrazným prsteňom na prstenníku – alebo dokonca čímsi ako je zásnubný prsteň znamená, že môže zostať stredobodom pozornosti, iba ak okolo neho naskladáte nenápadné prstene. Ak si vyberiete taký, ktorý je obzvlášť veľký (napríklad pečatný prsteň), uistite sa, že zvyšok je relatívne „obyčajnejší“, aby ste sa vyhli kombinácii, ktorá vyzerá príliš ťažko.

Midi prstene. Tieto maličké prstene, ktoré vlastne zostávajú na začiatku prsta sú na vrstvenie prsteňov úplne ideálne. Najviac sa hodia na prostredník a sú najjednoduchším spôsobom, ako zvýrazniť a zároveň vyvážiť viacero navrstvených prsteňov.

Mali by ste mať niečo na oboch rukách, aby jedna ruka nebola úplne holá. Môže to byť také jednoduché, ako použiť tri krúžky na umiestnenie na tri rôzne prsty.

Jednoduché zlaté krúžky sú pre vrstvenie prsteňov neodmysliteľnou súčasťou a veľmi ľahko sa vám s nimi budú kombinovať prstene iných druhov.

Ak chcete vytvoriť vizuálne zložitý, no vyvážený balík prsteňov, určite sa pohrajte s tým, ako svoje prstene umiestnite. Dbajte na to, aby ste dosiahli správnu rovnováhu. Prstene by ste mali vymieňať a skúšať, až pokým nadobudnete pocit, že váš vzhľad má tú správnu rovnováhu.

Pri „stylingu“ prsteňov buďte kreatívni a berte ho ako zábavu. Vrstvenie šperkov je predovšetkým o sebavyjadrení. Takže keď sa budete hrať s rôznymi vzhľadmi prsteňov, nezabudnite si oddýchnuť, zabaviť sa a povoliť uzdu vašej kreatívnej stránke. Preskúmajte nové štýly prsteňov, vyskúšajte nové kombinácie a užite si celý proces.


14.07.2023


Ďalšie články