Trendy v mužských šperkochTrendy v mužských šperkoch

Pokiaľ ide o šperky, ženy majú väčšinou viac možností výberu v porovnaní s pánskymi šperkami. A tak sa muž túžiaci po elegancii pri výbere dokonalého doplnku môže cítiť trochu obmedzovaný. Ak ste však zvažovali pridať do šperkovnice pár noviniek a len si nie ste istí, kde začať, naberte odvahu. Zistíte, že na výber máte naozaj veľa možností – prinášame vám základné šperky, ktoré by mal vlastniť každý muž.


Muž s dvomi zlato-čiernymi prsteňmi držiaci si svoju hrubú zlatú retiazku na krku

Zlaté pánske hodinky

Hodinky

Dobré hodinky sú kľúčovým doplnkom každého moderného muža, aj keď sa v skutočnosti nepovažuje za typ, ktorý nosí šperky. Ale stačia jedny? Alebo budete chcieť mať aspoň jedny, ktoré budete nosiť k elegantnejším outfitom, ale potom ešte jedny, ktoré môžete nosiť napríklad pri turistike, plavbe na lodi alebo len tak, cez víkendy? V tom druhom prípade hľadajte hodinky so všetkou ochranou, ktorú budete potrebovať, ako sú druhy, ktoré vydržia tlak v určitej hĺbke vody, potenie alebo nárazy. Odporúčame dbať na to, aby mali hodinky vždy zafírové sklíčko.


Prsteň

Nepotrebujete nevyhnutne veľa prsteňov, ale je pekné mať aspoň jeden alebo dva vo svojej zbierke šperkov. Je zrejmé, že ak ste ženatý, svadobná obrúčka je nutnosťou. Nemusíte sa ale uspokojiť len s obyčajnou zlatou alebo striebornou obrúčkou. V súčasnosti môžete nájsť rad svadobných obrúčok pre mužov vyrobených z rôznych materiálov, ktoré sa hodia každému vzhľadu. Prípadne sa poobzerajte po módnych prsteňoch s jednoduchými kameňmi a vzormi, ako sú pečatné prstene, a nezabudnite si vybrať správny tvar a veľkosť prsteňa pre veľkosť vašej ruky a dĺžku prstov.  

Zlatý pečatný prsteň s čiernymi diamantmi


Muž zapínajúci si manžetový gombík na košeli

Manžetové gombíky

Ak pracujete v prostredí, kde sú obleky bežným každodenným oblečením, manžetové gombíky – a hneď viacero párov – sú nevyhnutnosťou. Ale aj keď oblek nosíte len zriedka, stále by ste mali mať aspoň jeden alebo dva páry, ktoré využijete na špeciálne príležitosti.

Rovnako ako pánske hodinky a prstene, aj manžetové gombíky nájdete v širokej škále štýlov, takže hľadajte niečo, čo k vám skutočne prehovorí. Len, samozrejme, dávajte pozor na kvalitu a rozhodnite sa pre manžetové gombíky, ktoré vydržia. 


Spona na kravatu

Ďalšia klasika v šperkovnici každého muža, ktorý nosí obleky. Spona na kravatu je práve tá vec, ktorá dodá vášmu každodennému pracovnému odevu šmrnc. A podobne ako manžetové gombíky, aj spony na kravatu sú dostupné v rôznych štýloch, takže určite nájdete niečo, čo bude vyhovovať vášmu vkusu.

Strieborno-zlatá spona na farebnej kravate


Pánsky zlatý náramok

Náramok

Dnešný moderný muž sa zvyčajne vyhýba tradičným pánskym retiazkovým náramkom, ale to neznamená, že náramky pre mužov sú úplne out. Práve naopak, kvalitné zlaté retiazky nikdy nestratili svoju popularitu a sú jedným zo základných kúskov, ktoré by ste mali vlastniť. Kovové a kožené náramky sú štýlové a v závislosti od dizajnu a materiálu môžu ich ľahko zladíte s elegantnejšími aj ležérnejšími outfitmi.


Retiazka

Retiazky na krk sú pri správnom nosení stále základom a symbolom luxusu a štýlu. Decentné strieborné a zlaté retiazky môžu dobre fungovať aj k tým najneformálnejším outfitom. Retiazka môže byť veľmi nenápadným doplnkom, ak zvolíte kratšiu a tenšiu verziu, ktorá je vhodná na každodenné nosenie. Hrubé retiazky vytvárajú výrazný dojem a neuniknú pozornosti. Kvalitnú zlatú retiazku môžete mať na sebe nonstop, dobre zvolený štýl a bezpečné zapínanie zabezpečia, že ju budete nosiť rád každý deň.

Muž držiaci si svoju zlatú retiazku na krku


Aký kov zvoliť?

Pri výbere pánskeho šperku hrá dôležitú úlohu materiál, z ktorého je vyrobený. Preto mu treba venovať náležitú pozornosť, najmä ak ide o kov. Koniec koncov, zladenie vašich kovov je malý, ale významný detail, vďaka ktorému bude vás celkový outfit vyzerať celistvo. Tu sú tri najčastejšie možnosti: 

 

Muž s hrubým zlatým náramkom a dvomi zlatými retiazkami na krku

 

Zlato

Zlato je voľbou sebavedomého muža, z ktorého vyžaruje bohatstvo. Ale môže vyzerať aj nevkusne a okázalo, ak zvolíte príliš veľa šperkov naraz. Zlato je ideálny kov pre všetky druhy šperkov, veľmi pekne vynikne aj na menších, nenápadných kúskoch, ako sú snubné prstene a manžetové gombíky, ale dobre sa hodí aj na hodinky, najmä v kombinácii s oceľou alebo striebrom. Vlastniť aspoň jeden kvalitný zlatý šperk by mal každý muž.

Strieborný pánsky náramok

 

Striebro

Mincové striebro je klasický, cenovo dostupný a všestranný kov, ktorý uprednostňuje mnoho mužov. Jeho nositeľnosť a nenápadnosť z neho robia obľúbenú voľbu pre tých, ktorí chcú svoj outfit nenápadne zvýrazniť a nie sa predvádzať.

To však neznamená, že by ste mali veci hromadiť – stále to môže vyzerať príliš, ak sa to preženie. Dobrým pravidlom je maximálne dva kusy na akomkoľvek zápästí (vrátane hodiniek), maximálne tri kusy na ruke (vrátane prstov) a celkovo maximálne päť kusov šperkov.

 

Platina

Platina je vzácny kov, o ktorom by mnohí muži uvažovali iba vtedy, ak by bola reč o kúpe svadobného prsteňa, ktorý v sebe spája luxusnú, pútavú povahu zlata s odolnosťou a sofistikovanosťou striebra. Aj preto sa platinové šperky za vrchol elegancie, a to nielen pri svadobných obrúčkach alebo luxusných hodinkách. Ich jedinou skutočnou nevýhodou je, že na vkus niektorých ľudí môže byť tento kov príliš lesklý.


Čo je v súčasnosti trendy?

Vzory pánskeho štýlu sa po dlhší čas zvykli uberať svojim vlastným smerom - od kovových retiazok až po pánske šperky 90-tych rokov. Neexistuje však nič, čo by muži vo všeobecnosti nemohli nosiť. Väčšina šperkov je unisex a závisí len na štýle osoby a aké šperky sa mu hodia. Ozdoby neboli nikdy určené na to, aby ich nosili len ženy, je to viac ako priamy štýl, spadá to pod širokú klasifikáciu sebavyjadrenia.

S generáciou Z a mladšími mileniálmi, ktorí sa stali hlavným cieľom väčšiny značiek pánskeho oblečenia, sa vo všetkých segmentoch trhu rozvinula kreativita, vrátane šperkov.

V minulosti existovali kultúrne hranice oddeľujúce ženské a mužské šperky. Dnes sa však zdá, že tieto dve skupiny sa spájajú čoraz bližšie.


Ako nosiť pánske šperky?

Majte na pamäti, že šperky vždy upútajú pozornosť, pretože sú zvyčajne vyrobené z drahého kovu a sú vyrobené na to, aby pozornosť pritiahli. Preto je dobré zvoliť si štýl, ktorý vyhovuje vašej osobnosti, ale vo všeobecnosti platí, že menej je viac. Ale je to váš štýl, a ak chcete byť odvážnejší a nosiť výraznejšie farby a viac šperkov, choďte na to, len si uvedomte, ako by to mohli vnímať ostatní. Pár dobre mienených rád, ako nosiť pánske šperky, ponúkame v nasledujúcich riadkoch.

Nepredvádzajte sa

Prvým pravidlom je preskočiť šperky, ktoré majú veľkú značku alebo sú super okázalé, pokiaľ samozrejme nechcete na ostatných zapôsobiť skôr svojimi symbolmi postavenia než svojím intelektom, humorom alebo šarmom. Úprimne povedané, snažiť sa zapôsobiť na ostatných do oči bijúcimi značkami zvyčajne znamená, že existuje neistota, ktorú musíte prekonať, pretože sa bez nich necítite dostatočne ocenení ostatnými. 

Nenoste veľa šperkov naraz

Radou Coco Chanel ženám bolo, aby sa vždy pozreli do zrkadla a potom odstránili jeden doplnok a to isté platí pre mužov. Častou mylnou predstavou je, že viac šperkov vyznie formálnejšie, no malá dávka minimalizmu môže v skutočnosti pomôcť viac. Čo sa týka prsteňov, väčšine mužov vyhovuje snubný prsteň a možno ešte jeden prsteň na opačnej ruke. 

Nenoste príliš veľké šperky

Pre mužov to môžu byť extrémne veľké zlaté hodinky alebo prsteň, ktorý sa podobá prsteňu majstrovského prsteňa NFL. Ľahko môže takto „vyšperkovaný“ muž pôsobiť lacno alebo ako člen podsvetia. Majte na pamäti, že jemnosť je kľúčom k skutočnej elegancii. 

Vyberte si správne proporcie šperkov

Ak ste väčší človek a máte väčšie prsty, v každom prípade použite prsteň, ktorý je výraznejší. Ak máte chudší typ postavy, tenší prsteň funguje rovnako ako tenšia kravata alebo sako s tenšími chlopňami. Rovnako tak, ak máte tenké zápästia a máte malú postavu, menšie hodinky sú lepšie ako hodinky s väčším priemerom. 

Pánska zlatá retiazka

Vyberajte šperky, ktoré majú osobný význam

Existuje dôvod, prečo sú symbolické prívesky tak komerčne úspešné - umožňuje ženám pripomenúť si určité udalosti v ich živote a urobiť z nich súčasť svojho šperkového náramku. Muži môžu urobiť to isté s hodinkami, pečatným prsteňom alebo párom manžetových gombíkov, ktoré môžu pripomínať dôležitý krok v ich živote. Môže to byť niečo, čím je šperk pre vás osobný a veľmi výnimočný a je nad jeho materiálnou hodnotou. 

Vyberte si šperky podľa príležitosti

Neplatí to len pre oblečenie vo všeobecnosti, ale najmä pre šperky by ste sa nechceli ukázať alebo oslniť na pohrebe, pretože by ste tým upútali pozornosť skôr na vás a vaše symboly postavenia alebo lesklé predmety než na zosnulého. Ďalším príkladom je, že ak idete na pracovný pohovor, pravdepodobne je rozumné nenosiť si svoje najdrahšie hodinky. Na druhej strane, keď vyjednávate o obchodnej dohode a druhá osoba chce vidieť, že má dočinenia so skúseným obchodníkom, vám môžu skutočne pomôcť. Pamätajte, že neexistuje žiadny strih a jasné pravidlo o tom, čo sa nosí, všetko závisí od situácie. 

Zlatý pánsky pečatný prsteň


Na záver

Každý máme iný štýl a niekto si môže navliecť náušnice, množstvo náramkov a prsteňov a s jeho celkovým štýlom to jednoducho funguje. Ale ak sa na to pozriete optikou klasického permanentného štýlu, všetky šperky a pravidlá, ktoré sme tu uviedli, vám dobre poslúžia. Vždy majte na pamäti, že keď máte pochybnosti, vždy to zmiernite a použite menej ako viac.


07.11.2023


Ďalšie články