Tipy na fotenie šperkov mobilom ako profesionáliTipy na fotenie šperkov mobilom ako profesionáli

Ak potrebujete kvalitne nafotiť vaše šperky, tieto rady vám zaručene pomôžu. 


 

 

V dnešnej dobe digitálnych technológií, v ktorej dominuje najmä vizuálne rozprávanie, je veľkým plusom ovládať základy produktovej fotografie. O to viac je to dôležité, ak chcete vkusne a presne prezentovať pôvab vašich šperkov. Vďaka technologickému pokroku je vytvorenie kvalitnej fotky šperkov dostupné už naozaj pre každého. Väčšina smartfónov disponuje vysoko kvalitnými fotoaparátmi, ktoré ponúkajú širokú škálu manuálnych nastavení, vďaka ktorým dokážete dokonale zachytiť krásu vašich klenotov. Či už sa chcete pochváliť svojou zbierkou, novým zásnubným prsteňom, či si len pre seba pekne pofotiť vaše vzácne kúsky, všetky potrebné informácie na vytvorenie dokonalej fotky vášho klenotu, sme pre vás pripravili v nasledujúcich riadkoch. 

Zlatý prsteň v tvare uzlu so zirkónmi


 

 

1. Vyčistite a pripravte šperky

Ešte predtým, ako sa vydáte na vašu cestu fotenia šperkov, urobte si čas na ich starostlivé a dôkladné vyčistenie. Pomocou jemného čističa šperkov a mäkkej handry sa uistite, že každý kus je bez akýchkoľvek nedokonalostí, ktoré by mohli znižovať jeho krásu. Tento krok pripraví pôdu na to, aby zložité detaily šperku na vašich fotografiách zažiarili, čím sa vytvorí základ ohromujúcich vizuálnych prvkov.

Čistenie zlatého prsteňa leštiacou handričkou

 

2. Optimalizujte osvetlenie

Správne osvetlenie je základným kameňom fotografie a u šperkov zohráva kľúčovú úlohu pri zachytávaní podstaty každého foteného kusu. Ak môžete, uprednostnite prirodzené svetlo umiestnením fotených produktov v blízkosti veľkého svetlého okna alebo foťte vonku počas denného svetla. Dávajte pozor na priame slnečné svetlo, ktoré dokáže vytvárať silné tiene. Oblačné dni môžu byť ideálnymi na fotenie šperkov, pretože poskytujú mäkké, rozptýlené svetlo, ktoré zvýrazňuje detaily bez rušivých odrazov.

Pokiaľ nemáte dostatok svetla, môžete využiť aj umelé osvetlenie (ak ho už máte doma). Jednoduchý set-up môže vyzerať napríklad takto: umiestnite jeden zdroj svetla a softbox alebo dáždnik pod 45 stupňovým uhlom k fotenému produktu. Osvetlenie tak zostane mäkké a rovnomerné. Smartfón majte priamo pred šperkom. Ak je váš produkt umiestnený v zadnej časti, môže vzniknúť tieň. V takom prípade prisuňte produkt bližšie, aby ste získali biele pozadie.

Rozložená deka s náušnicami vedľa okna

 

 

3. Vyberte neutrálne pozadie

Pozadie, proti ktorému fotografujete šperky, výrazne ovplyvňuje celkovú estetiku fotografie. Rozhodnite sa pre neutrálne a nevyrušujúce pozadie, aby ste zdôraznili krásu fotených šperkov. Zatiaľ čo obyčajné biele alebo čierne pozadie vám často postačí, neváhajte experimentovať s rôznymi textúrami a materiálmi, čím do vašej kompozície môžete pridať ďalšiu vrstvu sofistikovanosti.

Zlaté kruhové náušnice fotené na krémovej deke

 

 

 

4. Odomknite svet makro fotografie

Preskúmajte možnosti funkcie makro na vašom smartfóne. Táto funkcia vám umožní nafotenie zložitých detailov a zachytenie tých najmenších prvkov na vašich šperkoch.

Makro režim fotografie náušníc na iPhone

 

 

 

Zdôraznením jasnosti drahokamov a precíznosti jedinečných vzorov pridáte navyše do vašej fotografie dodatočnú hĺbku.

Detailný záber na zlatý prsteň v tvare uzla so zirkónmi

5. Stabilizujte váš mobil

Vyhnite sa frustrácii z rozmazaných fotografií pomocou stabilizácie vášho smartfónu. Použite statív, alebo ak statív nie je k dispozícii, podoprite svoj telefón nejakým stabilným predmetom. Pri fotení vám navyše odporúčame využiť aj funkciu časovača, prípadne tzv. diaľkovej spúšte, aby sa zabránilo pohybu kamerou pri stláčaní spúšte a zabezpečila sa ostrá a čistá každá fotografia.  

 

 

 

6. Experimentujte s uhlami a perspektívami

Vo vašej fotografii využívajte kreativitu skúmaním rôznych uhlov a perspektív. Experimentujte so zábermi zhora nadol a šikmými perspektívami, ktorých cieľom je zachytiť zložité detaily a celkový dizajn šperkov. Nájdenie správneho uhla môže významne zmeniť vizuálny vplyv vašich fotografií, čím každý obrázok dostane navyše ten správny šmrnc. 

Zlatý prsteň v tvare uzla so zirkónmi odfotený v rôznych uhloch

 

7. Premyslite si rámovanie vášho šperku

Precízne rámovanie vašich fotografií je rozhodujúce pre vytváranie vizuálne príťažlivých obrázkov. Implementujte pravidlo tretín, alebo zlatého rezu, na dosiahnutie rovnováhy a zvážte začlenenie negatívneho priestoru, aby ste upriamili pozornosť na stredobod fotografie. Experimentovanie s rôznymi rámcovými technikami vám umožňuje nájsť tie, ktoré dopĺňajú štýl a tvar šperkov, ktoré fotografujete. 
 

 

8. Pohrajte sa s expozíciou a vyvážením bielej

Experimentujte s manuálnymi nastaveniami vášho smartfónu alebo skúste rôzne appky na úpravu fotografií, aby ste upravili expozíciu a vyváženie bielej. Vyskúšajte, napríklad aplikáciu Lightroom, kde si môžete fotky upraviť pomocou predpripravených úprav, prípadne si môžete krajšie „presety“ kúpiť. („Preset“ je už vopred pripravený balík úprav, ktorý na fotku len aplikujete a nemusíte sa ďalej o nič starať.) Zabezpečte, aby farby šperkov zostali verné skutočnosti. Jemné doladenie týchto nastavení zvyšuje celkovú kvalitu a pravdivosť vašich fotografií a ukazuje skutočné charakteristiky každého foteného kusu. 

Možnosti úpravy fotografie v aplikácii Adobe Lightroom

 

 

 

9. Upravujte precízne a s citom

Zatiaľ čo post-proces môže vylepšiť vaše fotky, je dôležité, aby ste sa vyhli nadmerným úpravám. Urobte jemné úpravy na zlepšenie jasu, kontrastu a ostrosti. Vyhýbajte sa silným filtrom, ktoré by mohli zmeniť skutočné farby šperkov a zameriavajte sa na prirodzené a autentické zobrazenie, ktoré zaujme vaše publikum. 

Kruhové zlaté náušnice s krabičkou iZlato

 

10. Predveďte univerzálnosť

Ak sa vaše šperky dodávajú v sadách alebo majú rôzne komponenty, využite vašu fotografiu, aby ste predviedli ich všestrannosť. Zachyťte obrázky, ktoré zvýrazňujú náhrdelník ako samostatný kus, ale aj verziu kde je spárovaný so zodpovedajúcimi náušnicami alebo náramkom. Tento prístup nielenže dodá vašej zbierke rozmer, ale tiež ukážete zaujímavý vizuálny príbeh.
 

11. Dbajte na konzistentnosť

Konzistentnosť vo vašom štýle fotografie a prezentácie je kľúčom k vytvoreniu súdržnej a vizuálne príťažlivej kolekcie. Vytvorte konzistentnú vizuálnu tému pre svoje šperky, či už ide o pozadie, filtre alebo farebné schémy. Táto jednotnosť nielen zvyšuje celkovú estetiku vášho obsahu pre sociálne médiá, ale tiež prispieva k ľahkej rozoznateľnosti vášho štýlu. 
 

12. Vytvorte si manuál

Aby ste zaistili spomínanú konzistenciu a postavili ju na ešte vyššiu úroveň, vytvorte si dizajnový manuál, respektíve sprievodcu štýlom pre vaše fotografovanie šperkov. Opíšete v ňom preferované pozadia, podmienky osvetlenia a aj špecifické uhly fotenia, ktoré sú v súlade s vašim štýlom. Táto príručka sa stane hodnotnou referenciou, ktorá zabezpečí, aby každá fotografia udržala súdržný vzhľad, výrazne patriaci vám. Tento manuál sa vám zíde najmä v prípade, ak si nefotíte šperky veľmi často a budete sa chcieť v budúcnosti vrátiť k rovnakým nastaveniam. 
 

13. Nastavenia fotoaparátu

Oboznámte sa s nastaveniami fotoaparátu svojho smartfónu, aby ste maximalizovali jeho potenciál. Upravte rozlíšenie a pomer strán na základe vášho zamýšľaného použitia, napríklad príspevky na sociálne média (napríklad fotografie na Instagram mávajú väčšinou štvorcový pomer strán). Môžete skúsiť aj rôzne prednastavené režimy vášho telefónu, napríklad portrétový režim, ktorý spôsobí, že produkt bude zaostrený, no pozadie bude rozmazané.

Preskúmajte ďalšie funkcie, ktoré váš smartfón ponúka, ako je manuálne zaostrenie, ISO a rýchlosť uzávierky, čo vám umožní väčšiu kontrolu nad konečným výsledkom vašich fotografií. Pochopenie a zvládnutie nastavení vášho zariadenia vám umožní zachytiť šperky s presnosťou a jemnosťou.

Ak sa rozhodnete nastaviť váš fotoaparát manuálne, odporúčame vám nastaviť čo najnižšie ISO, vyššiu clonu a rýchlejšiu uzávierku.

  • Príliš vysoké ISO by totiž spôsobilo veľký digitálny šum a znížilo tak kvalitu fotografie.
  • Nízka clona by zase znamenala zaostrenie len na malú časť fotografie, čiže niektoré časti vášho šperku by mohli byť nejasné, rozmazané a tak by mohli zaniknúť niektoré detaily.
  • Rýchla uzávierka zase zaistí slabšie odlesky a zníži pravdepodobnosť rozmazania. Na tieto nastavenia však budete potrebovať dostatok prirodzeného alebo umelého svetla.

 

 

14. Tipy na retušovanie

Pri retušovaní fotografií šperkov sa zamerajte skôr na vylepšenie ako na zmenu. Na odstránenie menších nedokonalostí, ako sú prach alebo odtlačky prstov, používajte striedmo nástroje na retušovanie. Nezabudnite tiež zdôrazniť lesk drahokamov. Venujte pozornosť detailom, ako sú odrazy a tiene a uistite sa, že vylepšujú celkovú estetiku, namiesto toho, aby pôsobili rušivo. Usilujte sa o prirodzený a autentický vzhľad a udržiavajte podstatu svojich šperkov nedotknutú. 

Zlaté kruhové náušnice

 

15. Bežné chyby, ktorým sa treba vyhnúť

V snahe o dokonalú fotografiu šperkov sa bežne dopúšťame chýb, ktorým sa dá jednoducho vyhnúť. Pozrime sa preto na najčastejšie opakované prehrešky, aby ste si na ne dávali obzvlášť veľký pozor.

Pozadie

Veľmi častou chybou je podcenenie dôležitosti pozadia, pretože rušivé alebo preplnené pozadie môže odvrátiť pozornosť od krásy šperkov.

Zlá ostrosť

Dbajte na to, aby bol fotoaparát správne zaostrený na váš šperk, tak aby vynikli všetky jeho detaily. Mnohokrát vzniká táto chyba použitím priveľmi otvorenej clony, ktoré spôsobuje zaostrenie len na malú časť objektu. Nastavte si clonu aspoň na f5.6, no ak mate dostatok svetla, kľudne zatvorte clonu až na f11.

Prehnaný post-proces

Mnohí začiatočníci sa nechajú uniesť rôznymi filtrami, ktoré skreslia farbu šperkov a celkovo môžu pôsobiť veľmi amatérsky. Pri post procese platí, že menej je niekedy viac a preto sa sústreďte skôr na doladenie expozície, kontrastu či vyváženia bielej.

Nesprávne nasvietenie

Pozor na tiene, ktoré môžu vrhať nesprávne nasvietené šperky či dokonca vy a váš smartfón. Dôležitá je aj farba svetla, ktorú použijete, ak mate príliš teplé svetlo, nezabudnite ho doladiť v post-procese.

Nekonzistentný štýl

Ak je každý šperk odfotený na inom pozadí, z iného uhla alebo s iným nasvietením, môže to pôsobiť veľmi neprofesionálne a rušivo. Toto platí samozrejme, ak máte všetky fotografie, napríklad na sociálnych sieťach v rovnakom štýle, ktorý chcete zachovať.

Myslite na tieto nástrahy a poučte sa z nich aj z vašich nevydarených experimentov, aby ste časom vylepšovali vaše fotografické zručnosti.

Zvládnutie umenia produktovej a konkrétne šperkovej fotografie s pomocou vášho smartfónu zahŕňa zmes technického know-how, umeleckej intuície a oka pre detail. Zakomponovaním tipov načrtnutých v tomto sprievodcovi budete dobre vybavený na zachytenie ohromujúcich fotiek, ktoré nielenže sprostredkujú pôvab vašich obľúbených kúskov, ale tiež budú rezonovať s vašim publikom.


22.04.2024


Ďalšie články