Tenisový náramok - všetko o tejto nadčasovej klasikeTenisový náramok - všetko o tejto nadčasovej klasike

Iste ste už o ňom počuli, ako však získal svoje meno však vie už málokto. Prečo je tenisový náramok tenisový, ako ho nosiť a mnohé ďalšie informácie sa dočítate v našom článku.


Zlatý tenisový náramok v bielej krabičke iZlato

Objavte nadčasovú eleganciu tenisových náramkov – klasického šperku, ktorý je zbožňovaný už od konca 70. rokov minulého storočia. Od pôvodu jeho názvu až po jeho trvalú popularitu skúmame význam a krásu tohto jemného a elegantného reťazca diamantov alebo iných drahých kameňov. Či už hľadáte darček na oslavu špeciálnej príležitosti alebo kúsok, ktorý pozdvihne váš každodenný štýl, tenisový náramok je úžasnou voľbou, ktorá nikdy nevyjde z módy. 


Čo je to tenisový náramok 

Tenisový náramok je náramok tvorený symetrickým vzorom diamantov alebo drahokamov, ktoré sú spojené tenkou retiazkou z drahého kovu, zvyčajne z bieleho zlata alebo platiny, no môže byť aj z ružového, či žltého zlata. Kamene obsiahnuté v týchto náramkoch majú väčšinou rovnakú veľkosť, tvar, farbu a čistotu.

Pôvodne sa tenisové náramky nazývali náramky večnosti, keďže svojim dizajnom mali vyjadrovať večnú lásku.

Koncom 70-tych rokov sa však stala udalosť, vďaka ktorej už tieto náramky nie sú náramkami večnosti, ale tenisovými náramkami.

Zlatý tenisový náramok v šperkovnici


Ako vznikol názov tenisový náramok 

V roku 1978 počas tenisového turnaja US Open vo Flushing Meadows v New Yorku nastúpila na zápas, vtedy 25-ročná, americká tenistka Chris Evertová. Počas hry mala na ruke diamantový náramok, ktorý sa jej uvoľnil a stratil sa kdesi na kurte. Hráčka požiadala funkcionárov, aby prerušili hru, kým ona hľadala tento chýbajúci náramok, pričom diváci na kurte aj v televízii tiež sledovali jej pátranie.

Diamantový náramok sa napokon podarilo nájsť. Príčinou jeho uvoľnenia bola pretrhnutá spona, čo napokon viedlo klenotníkov, aby vytvorili bezpečnejšie spony pre tento šperk, ktorý sa vďaka spomínanej bizarnej situácii stal obrovským hitom.

Mimochodom, môžete naraziť na zdroje, ktoré tvrdia, že udalosť sa stala v roku 1987, avšak podľa slov samotnej tenistky, je tento dátum prekrútený a náramok stratila na prvom US Open, ktorý sa odohral vo Flushing Meadows, čo bolo práve v roku 1978.

Zlatý tenisový náramok


Ako ho správne nosiť 

Tenisový náramok po spomínanom incidente nabral na popularite a stal sa ikonickým módnym kúskom, ktorý sa dá zladiť k rôznym štýlom.

Tenisové náramky sú navrhnuté tak, aby mali uvoľnený a trochu ležérny strih. Nemali by sedieť ako náramky, ktoré sedia nízko na ruke. Zároveň by nemali príliš tesne priliehať k pokožke. Vo väčšine prípadov by ste mali byť schopní vkĺznuť jedným prstom medzi tenisový náramok a zápästie.

 Práve vďaka ležérnemu štýlu sú výborné k neformálnym, ale aj formálnym štýlom oblečenia. Môžete si ho obliecť k rifliam, ako to bolo moderné v 70. rokoch, alebo ho spárovať s diamantovými náušnicami, či diamantovým náhrdelníkom k večernej róbe na ples v opere.

Noste svoj tenisový náramok s hodinkami 

Ak patríte k milovníkom náramkových hodiniek a zaujal vás tenisový náramok, máme pre vás dobrú správu. Nosiť totiž hodinky aj náramok na tom istom zápästí, s hodinkami vyššie ako náramok, sa stalo módnym prejavom. Pridaním hodiniek do mixu vytvoríte elegantný štýl, ale uistite sa, že diamanty alebo drahokamy na vašom tenisovom náramku vhodne ladia s vašimi hodinkami.

Ak je remienok vašich hodiniek kožený a nie kovový, vždy môžete rozložiť svoj štýl a nasadiť si hodinky na jedno zápästie a tenisový náramok na druhé. Toto funguje obzvlášť dobre, ak nechcete aby jemnosť vášho náramku bola v rozpore s voľnejším a tvrdším koženým remienkom.

Zlaďte ho s ďalšími módnymi náramkami 

Okrem toho, že tenisový náramok sa náramne hodí ku hodinkám, takisto je výborný nápad skombinovať ho s viacerými rozličnými náramkami na tej istej ruke.

Tenisové náramky sa pri kombinácii s inými náramkami pôvabne trblietajú a nenápadne tak na seba upozorňujú bez toho, aby si ukradli všetku slávu. Kombinovanie náramkov je skvelý spôsob, ako oživiť svoj outfit a umožňuje vám začleniť nové kúsky a zároveň vyťažiť maximum z vašich starších obľúbených šperkov.

Zlaďte ho s ďalšími tenisovými náramkami 

Áno, počujete správne. Viacero tenisových náramkov na jednej ruke nie je módne faux-pas. Práve naopak, ak si dáte niekoľko tenisových náramkov na jednu ruku, budete pôsobiť naozaj extra luxusne. Najlepšie však vyniknú, ak skombinujete viaceré druhy, hrúbky a štýly týchto náramkov.

Skombinujte ho s jednoduchým náhrdelníkom 

Tenisové náramky sú vyrobené tak, aby pôsobili uvoľnene a zároveň elegantne. Pri nosení spolu s ťažkými náhrdelníkmi a náušnicami môžu pôsobiť v príliš veľkom konfliktnom kontraste.

Rozhodnite sa preto pre jednoduchý náhrdelník s elegantným diamantovým príveskom, aby ste držali krok so zábavnou a elegantnou estetikou vášho tenisového náramku.

Skombinujte ho s obrúčkou alebo zásnubným prsteňom 

Nosenie tenisového náramku spolu so snubným alebo zásnubným prsteňom musí byť jedným z najromantickejších spôsobov, ako sa s týmto trendom pochváliť. A nebojte sa, ak si váš náramok zamilujete natoľko, že ho nebudete chcieť dať dole ani počas vášho veľkého dňa, tenisový náramok je aj skvelým doplnkom ku svadobným šatám.

Zlatý tenisový náramok


Aké poznáme druhy náramkov 

Najzákladnejšie delenie tohto šperku je podľa diamantových radov, respektíve radov drahých kameňov. Tradične existujú druhy od jednoradových až po štvorradové náramky. Ako názov napovedá, líšia sa od seba množstvom radov v ktorých sa drahokamy alebo diamanty nachádzajú. Jednoradové tenisové náramky sú najklasickejšou a najminimalistickejšou voľbou, ktorú ľahko zakomponujete do akéhokoľvek štýlu.

S väčším množstvom radov prichádza aj väčšia dominancia šperku samotného, a preto aj jeho zakomponovanie s inými doplnkami môže byť zložitejšie. Samozrejme platí rovnica, čím viac radov, tým viac karátov a tým vyššia hodnota šperku.

Ak sa vám diamantové tenisové náramky páčia, no nemôžete si ich dovoliť, existujú aj lacnejšie alternatívy vyrobené zo zirkónov.


Vhodné zapínanie

Existuje množstvo rôznych typov zapínania tenisových náramkov, vybrali sme však tri najbežnejšie a najbezpečnejšie.

Zapínanie na pružinkový krúžok

Zapínanie na pružinkový krúžok je najbežnejšou formou zapínania na šperky, ktoré nájdete v náramkoch. Táto spona má kovový krúžok s pružinovým mechanizmom, ktorý sa spúšťa potiahnutím malej páčky. Tento typ spony je elegantný, všestranný a bezpečný.

Karabínka

Podobne ako pružinkový krúžok, karabínka je ďalšou bežnou formou šperkovej spony. Využíva pohyblivú páčku, pomocou ktorej karabínku otvoríme a bezpečne v nej uzavrieme očko náramku. Karabínka môže byť pevne spojená s časťou šperku alebo sa nachádza na otočnom mechanizme, čo je výhodné najmä pri náramkoch ktoré sa veľmi hýbu, pretože tak nedochádza k pretáčaniu celého náramku.

Patrí k najbezpečnejším druhom zapínania, pretože k samovoľnému uvoľneniu karabínky a vykĺznutiu očka náramku, dochádza len veľmi zriedka, a preto je vhodnou sponou pre luxusný tenisový náramok.Zapínanie zlatého tenisového náramku

Barelové zapínanie

Barelové zapínanie obsahuje dva kovové diely, ktoré sa do seba skrutkujú a pripomínajú sud. Táto spona môže byť mierne zložitejšia na zapínanie, ale je neuveriteľne bezpečná.


Aký tvar majú diamanty v tenisovom náramku?

Zvyčajne majú všetky diamanty v tenisovom náramku rovnaký tvar. Najčastejšie používaným tvarom diamantu v tenisových náramkoch je okrúhly diamant.

V klasických štýloch sú diamanty často držané v pazúroch, čo znamená, že každý diamant drží na svojom mieste štyri malé kovové hroty. Inokedy sa používa tzv. rubover, ktorý diamant v podstate obalí do okrúhleho osadenia z drahého kovu.

V niektorých náramkoch sú diamanty v zhlukoch, čo znamená, že namiesto jednotlivých diamantov umiestnených v každom článku náramku budete mať zhluk malých diamantov posadených veľmi tesne vedľa seba, čo napodobňuje vzhľad väčšieho diamantu.


Akú veľkosť majú diamanty

Diamanty sa môžu líšiť od veľkých solitérov po drobné. Klenotníci merajú veľkosť diamantu ako hmotnosť v jednotkách nazývaných karáty a vždy zobrazujú karáty náramku ako súčet, namiesto toho, aby uvádzali individuálnu karátovú hmotnosť každého diamantu.


Tenisové náramky s farebnými drahokamami

Pre puristov môžu klasické tenisové náramky obsahovať iba diamanty. V skutočnosti je to však len otázka vkusu. Preto niektoré náramky obsahujú popri diamantoch aj iné drahokamy, no existujú aj vzory vyrobené výlučne z farebných drahokamov.


Tenisové náramky pre mužov

Ak sa pýtate či môžu tento šperk nosiť aj muži, odpoveď je jasná - samozrejme. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, tenisové náramky sú v skutočnosti rodovo neutrálne doplnky, a preto ich môže nosiť každý bez ohľadu na jeho rodovú orientáciu. Mnohí módni kritici dokonca tvrdia, že tento dizajn sa má stať ďalším veľkým trendom mužských šperkov na celom svete. Môžu za to predovšetkým mužské celebrity, ako napríklad Lenny Kravitz či Justin Bieber, ktorí si tento doplnok obliekajú na každú udalosť.

Veríme, že ste sa vďaka nám dozvedeli čosi viac o tejto nadčasovej klasike zo sveta šperkov a že si vás svojou ležérnou eleganciou získala tak ako nás. Ak sa rozhodnete pre tenisový náramok, tenis s ním radšej nehrajte, asi vám z ruky neskĺzne, ale mohol by sa pri hre, alebo inej fyzicky namáhanej činnosti poškodiť, čo by bola nesmierna škoda.


06.06.2023


Ďalšie články