Soška Oscar: Zaujímavosti o zlatom symbole slávySoška Oscar: Zaujímavosti o zlatom symbole slávy

Ceny Akadémie, známe tiež ako Oscary, patria medzi najprestížnejšie ocenenia vo svete filmu. Každý rok nie len filmový priemysel, ale aj média a verejnosť s napätím očakávajú odovzdávanie cien filmovej Akadémie. Odhliadnuc od všetkých predpovedí, ktorý z filmov premení nomináciu na víťazstvo, je jedna vec istá a to že víťazi v jednotlivých kategóriách si domov odnesú najslávnejšiu sošku všetkých čias. 


Soška Oscara


 

História

Ako to všetko začalo? V krátkom čase po vzniku Akadémie filmových umení a vied v roku 1927 sa konala v Crystal Ballroom hotela Biltmore v centre Los Angeles večera, ktorá mala veľký význam. Bola to príležitosť, pri ktorej sa diskutovalo o rôznych aspektoch filmového umenia, vrátane spôsobov, ako najlepšie oceniť výnimočné úspechy vo filmovej tvorbe a podporiť filmový priemysel. 

Hotel Biltmore v Los Angeles

Dohodli sa na zavedení výročného ocenenia a vytvorení majestátnej trofeje, ktorá by reprezentovala excelenciu v kinematografii. Umelecký riaditeľ MGM, Cedric Gibbons, vytvoril návrh sochy rytiera, ktorý hrdinsky stojí na kotúči filmu a drží v ruke krížový meč. Päť lúčov na filmovom kotúči predstavuje päť pôvodných odvetví akadémie: hercov, režisérov, producentov, technikov a spisovateľov. Tento impozantný dizajn mal symbolizovať odhodlanie a vážnosť ocenenia. Akadémia sa následne obrátila na losangelského sochára Georga Stanleyho, aby realizoval tento dizajn a vytvoril tak sochu, ktorá sa stala svetovo uznávaným symbolom filmového umenia.

Pôvodne sa bankety konali v hoteloch Roosevelt, Ambassador a Biltmore, no následne, s narastajúcim záujmom hviezd, novinárov a fanúšikov, Akadémia sa v roku 1944 (16. ročník) rozhodla presunúť slávnostné udelenie do väčších priestorov, konkrétne do Graumanovho čínskeho divadla.

Graumanovo čínske divadlo

Ďalej sa táto lukratívna udalosť konala v Pantages Theatre, NBC International Theatre, NBC Century Theatre, Santa Monica Civic Auditorium, Los Angeles County Music Center, až nakoniec našla svoje stálejšie miesto v Hollywoode – Dolby Theatre, kde sa koná už od roku 2002.

Pantages Theatre v Hollywoode

V roku 1953 sa udalosť stala priekopníckou, keď sa uskutočnil prvý televízny prenos pre divákov v USA a Kanade. Neskôr, v roku 1966, bola slávnosť premiérovo vysielaná vo farbe. Postupne získavala udalosť medzinárodný rozmer, a v roku 2011 pokrýval televízny prenos viac ako dvesto krajín sveta.

Každoročne sa udelenie týchto ocenení stáva kľúčovým okamihom v kinematografickom kalendári, pričom ocenení sú tvorcovia, herci a technici za ich prínos k filmovému umeniu. No dnes sa nebudeme zaoberať širším kontextom cien Akadémie, ale skôr sa zameriame na jeden z najikonickejších symbolov tejto udalosti - zlatú sošku Oscara.

Červený koberec na schodoch 

Zlaté sošky Oscarov

Zlatá soška Oscara

Oficiálne známa ako Academy Award of Merit, táto soška je vyrobená z bronzu24 karátovým pozlátením a je považovaná za jedno z najprestížnejších ocenení v oblasti filmu. Má výšku cca 34,3 centimetra a váži 3,86 kilogramu. Od svojho vzniku v roku 1929 bolo udelených 3 140 týchto sošiek, čo svedčí o ich výnimočnosti a historickom význame. Sošku z pozláteného bronzu vyrábali do 2. svetovej vojny, počas ktorej pretrvával nedostatok kovu, a tak ho nahradili maľovanou sadrou. Zaujímavosťou bolo, že si mohli majitelia túto sošku po vojne vymeniť. V roku 1982 sa jadro zmenilo na britannia metal,  čo je špecifický typ cínovej zliatiny, ktorý je obľúbený pre svoj striebristý vzhľad a hladký povrch. 

V roku 2016 sa Akadémia rozhodla, že chce prinavrátiť soške pôvodné atribúty a oslávila jej históriu s moderným vzhľadom. Podľa originálnej sošky z roku 1928 a jej modernejšej verzie vytvorili terajšiu podobu sochy, ktorá už je z bronzu a pozlátená 24 karátovým zlatom. 3D skenovanie, digitálne modelovanie a 3D tlač umožnili digitálnym umelcom zlievarne spolupracovať s remeselníkmi, aby dosiahli dizajn, kombinujúci to najlepšie z oboch modelov.

Od toho istého roku, sa sošky vyrábajú v UAP Polich Tallix, historickej zlievarni výtvarného umenia pár hodín severne od New Yorku, ktorá dáva podobu víziám najväčších súčasných umelcov.


Výroba sošky

Samotný proces výroby jednej sošky Oscara je veľmi zložitý a precízny. Výroba sošiek začína 3D vytlačeným modelom, ktorý je zaliaty voskom, aby z neho neskôr bola vyrobená silikónová gumová forma, z ktorej sa vytvoria voskové figuríny. Neskôr sa tieto figuríny ponárajú do kremičitého piesku, aby sa vytvoril keramický plášť. Vosk potom nechajú roztopiť a zostane dutá nádoba - keramický plášť  kam sa neskôr naleje kremíkový bronz

Celý základ sa nechá cez noc vychladnúť a keramická škrupina sa rozbije kladivom. Neskôr sa skontroluje, či nemá nejaké chyby. V dokončovacom procese sa musí sploštiť základňa, skontrolovať, či je všetko dokonale zarovnané,  opečiatkovať sériové číslo a iniciály Akadémie.

Povrch prechádza veľmi jemným dokončovacím procesom predtým, ako je pokrytý zlatom. Takto by sa dal skrátene opísať proces výroby sošky Oscara, ktorý je však v skutočnosti trochu náročnejší a, keď všetko ide dobre, trvá približne 75 hodín.

 

Zlatá soška Oscara


 

 

Muž v obleku držiaci sošku Oscara

Kto bol modelom pre sošku?

Okolo Oscarov sa traduje množstvo nepotvrdených príbehov. Jeden z nich je o tom, kto bol inšpiráciou – modelom pre sošku. Jedna z legiend mexického filmového priemyslu, Emilio Fernandez, známy aj ako „El Indio“, uviedol, že práve on bol inšpiráciou pre dizajn sošky Oscara. Fernandez, ktorý prežil zajatie počas mexickej revolúcie a následne utekal do exilu do Spojených štátov, začal svoju kariéru v Hollywoode v 20. rokoch ako komparzista

Tam sa stretol s Dolores del Río, mexickou herečkou a hollywoodskou hviezdou. V tej dobe bola del Río zapletená s hlavným umeleckým riaditeľom MGM, Cedricom Gibbonsom, za ktorého sa neskôr v roku 1930 vydala. Podľa Fernandeza, Gibbons hľadal vhodného modela pre sošku a tak ho del Río predstavila Gibbonsovi.

Gibbons potom s pomocou Fernandeza vytvoril návrh, zobrazujúci  rytiera stojaceho na filmovom kotúči a držiaceho križiacky meč, symbolizujúci odvahu a hrdinstvo filmového priemyslu. Táto socha, vytesaná Georgom Stanleyem, zostala nezmenená až do dnešných dní, viac ako 90 rokov od jej vytvorenia.

Fernandez sa neskôr vrátil do Mexika, kde sa stal slávnym hercom a režisérom. Aj keď nikdy nebol nominovaný na Oscara, získal významné ocenenia, ako Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes v roku 1946 za film „María Candelaria“ (1944) a najlepšiu kameru a ocenenie za najlepší film na filmovom festivale v Benátkach v roku 1947 za film „La Perla“.


Zákaz predaja sošiek

Vedeli ste, že v roku 1951 Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) zaviedla pravidlo, ktoré zakazuje predaj Oscarov? Respektíve zaviedla pravidlo predkupného práva. Podľa týchto pravidiel, ak by víťaz mal záujem predať svojho Oscara, musí ho ponúknuť Akadémii, ktorá môže sošku odkúpiť za symbolický jeden dolár. Toto ustanovenie platí aj pre dedičov a nástupcov ocenených, ktorí môžu sošku dostať darom alebo závetom. Ak by toto pravidlo porušili, Akadémia by im mohla sošku odobrať. Aj napriek týmto pravidlám sa v minulosti vyskytli prípady, kedy niektoré celebrity obišli tieto obmedzenia a zakúpili si Oscara za vysoké sumy

V minulosti bolo možné kúpiť Oscarové trofeje, ktoré boli udelené pred rokom 1950, a často za výrazne vyššie ceny než za jedno dolárovú symbolickú sumu. Napríklad, kúzelník David Copperfield dosiahol obdivuhodný úspech, keď v roku 2003 zaplatil 232 000 dolárov za Oscara, ktorý v 40. rokoch získal režisér Casablanky, Michael Curtiz, a neskôr ho o 10 rokov vydražil za viac ako 2 milióny dolárov.

Hollywoodsky autor Steven Spielberg sa na druhej strane stal zanieteným zberateľom starých Oscarov a často ich vrátil Akadémii ako súčasť svojho záväzku voči zachovaniu filmovej histórie. Na aukcii v roku 2001 zaplatil neuveriteľných 578 000 dolárov za sošku Bette Davisovej za najlepšiu herečku v romantickej dráme „Jezebel“ z roku 1938.

Napríklad soška Hermana Mankiewicza za najlepší scenár k filmu „Občan Kane“ bola predaná za 588 455 dolárov.

Jednou z najvyšších čiastok, ktoré kedy boli za Oscara zaplatené, bola suma 1,5 milióna dolárov, ktorú Michael Jackson zaplatil za Oscara za najlepší film, ktorý získal producent David O. Selznick za film „Gone With the Wind“ z roku 1939. Po Jacksonovej smrti jeho pozostalosť v roku 2016 oznámila, že nevie, čo sa stalo s týmto hodnotným artefaktom.

Je však dôležité si uvedomiť, že predaj Oscarov môže byť problematický a často sa odohráva na nelegálnom „čiernom trhu“, najmä v prípade trofejí udelených po roku 1950, pričom Forbes raz odhadoval, že asi 75 z nich sa takto dostalo do rúk zberateľov. Hodnota sošky iba na základe použitých materiálov je okolo 400 dolárov.

Zlaté sošky Oscarov


Zaujímavosti

  • Walt Disney bol celkovo nominovaný na 59 Oscarov a získal až 26 z nich!
  • Najmladším držiteľom Oscara bola Tatum O'Neal, keď v roku 1974, vtedy ako 10 ročná, získala Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe za film „Papierový mesiac“. Neskôr pokračovala v úspešnej hereckej kariére a stala sa uznávanou autorkou.
  • Najstaršou držiteľkou Oscara bola Jessica Tandy, ktorá získala Oscara za najlepšiu herečku vo filme „Driving Miss Daisy“ vo veku 81 rokov. Je to inšpiratívny príbeh, ktorý dokazuje, že nikdy nie je neskoro na to, aby sme dosiahli svoje sny, a dáva nám lekciu, že sa nikdy nemáme vzdávať.
  • Samotný večer udeľovania Oscarov je považovaný za udalosť roka, ktorá ale netrvá najkratšie. Čo však väčšina ľudí nevie, je to, že všetci neostávajú pokojne sedieť. Pre každé miesto je možné prenajať „náhradného diváka“ za poplatok 125 dolárov za noc. Keď teda celebrita odíde do baru, tím obsluhy rýchlo zaujme jej miesto, aby zachovali zdanie plného sálu. Niekoľko známych osobností dokonca priznalo, že väčšina hostí trávi večer v preplnenom bare a počas vyhlásenia víťaza sa rýchlo vracia na svoje miesto.
  • Počas samotného ceremoniálu všetci nominovaní dostávajú darčekové tašky plné luxusných vecí, ktoré majú hodnotu okolo 100 000 dolárov. Tieto tašky obsahujú viaceré exkluzívne dovolenky, širokú škálu kozmetických produktov, šperky a ďalšie. Niekedy sú dokonca súčasťou darčekov terapeutické sedenia, exkluzívne čokolády a podobne.
  • Udelenie rekordného počtu Oscarov pre jeden film - jedenásť, sa v histórii udialo trikrát. „Ben-Hur“ to dosiahol ako prvý v roku 1960, nasledovaný „Titanicom“ v roku 1998 a nakoniec „Pánom prsteňov: Návrat kráľa“ v roku 2004. Z týchto troch filmov bol „Pán prsteňov“ jediný, ktorý získal všetky jednotlivé Oscary, na ktoré bol nominovaný.
  • V počiatkoch udeľovania Oscarov neboli výsledky také tajné ani posvätné ako sú dnes. Informácie o víťazoch boli poskytnuté novinám ešte pred slávnostným ceremoniálom, aby sa čitatelia mohli výsledky dozvedieť krátko po samotnej udalosti. Avšak, keď sa v roku 1940 niektorí víťazi dozvedeli o svojom triumfe skôr, než to bolo plánované, systém rýchlo evolvoval do dnešnej komplexnej a dôkladne utajenej operácie.

30.04.2024


Ďalšie články