Push presents: Tipy na darčeky pre ženu po pôrodePush presents: Tipy na darčeky pre ženu po pôrode

Rozmýšľate čo darovať žene po pôrode? Ktoré darčeky sú najpopulárnejšie aj kedy táto pekná tradícia vznikla sa dozviete v našom článku. 


Muž vkladá do rúk žene zabalený darček


Push presents, alebo inak povedané darčeky po pôrode, predstavujú krásny spôsob, ako vyjadriť uznanie a lásku novým matkám. Ide o tradíciu, ktorá sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejšou nielen v Spojených štátoch, odkiaľ pochádza, ale aj na celom svete. V tomto článku sa ponoríme do významu, histórie, a predovšetkým sa zameriame na špecifické typy šperkov, ktoré sa môžu darovať ako push presenty.

 

Definícia a význam push presentov

Push presenty sú darčeky, ktoré tradične daruje žene jej partner alebo rodinní príslušníci po pôrode dieťaťa. Tento zvyk má za cieľ oceniť ženu za jej úsilie, vytrvalosť a silu, ktoré preukázala počas tehotenstva a pôrodu. V závislosti od rodinnej tradície a kultúrnych zvyklostí môžu byť tieto darčeky prezentované hneď v pôrodnici alebo po príchode domov. 


Historické korene a rozšírenie tradície

Hoci ide o trend vyskytujúci sa najmä v posledných dekádach, darčeky po narodení dieťaťa nie sú žiadnou novinkou. Tradícia darovať darčeky pri príchode nového člena rodiny sa v USA rozšírila pomalšie, ale v krajinách ako Veľká Británia a India má táto prax hlboké korene, siahajúce až do 18. Storočia.

Dávanie drahých diamantových šperkov ako darčeka po pôrode sa spopularizovalo pravdepodobne v 30. rokoch minulého storočia. Mamičky dostávali šperky ako brošne a gravírované náramky, a toto pokračovalo až do 50. rokov.

Tradične boli diamantové šperky najobľúbenejším darčekom, no darujúci si uvedomili, že nejde len o hodnotu darčeka a mamičky najviac ocenia jeho význam. V 60. rokoch sa push presents v USA vyvinuli do podoby luxusných kožuchov, no výnimkou neboli ani praktické darčeky do domácnosti, ako sú domáce spotrebiče, ktoré mali za cieľ zjednodušiť život s novorodencom.

Je to bezpochyby tradícia, ktorá s každou generáciou nadobúda hlbší význam. Dnešné darčeky po narodení dieťaťa sú kreatívnejšie a osobnejšie ako kedykoľvek predtým. Hoci diamantové šperky stále patria medzi často vyberané darčeky, možnosti sú rôznorodé – od kompletných premien pre mamičky až po nové autosedačky alebo kočíky. Tento trend možno vnímať ako súčasť širšej tendencie vyzdvihovať a oslavovať dôležité životné míľniky s osobitnou pozornosťou a starostlivosťou.

Muž so ženou a bábatkom rozbaľujú darčeky


Sú push presents žiadané?

Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil na vzorke 1 000 nastávajúcich mamičiek, až 74 % z nich si myslí, že všetky nové mamičky by mali dostať darčeky po pôrode. Tento názor je obzvlášť rozšírený medzi mladšími matkami, pričom až 82 % matiek vo veku 18–24 rokov a 81 % matiek vo veku 25–34 rokov súhlasí s týmto tvrdením. Prieskum tiež odhalil, že hoci mnoho matiek očakáva takéto darčeky, veľká časť z nich (80 %) nikdy svojim partnerom priamo nevyjadrila želanie takýto darček dostať. Komunikácia medzi partnermi je veľmi dôležitá a ak si takýto darček želáte, mali by ste to vašej polovičke minimálne naznačiť. Ak si tento článok číta partner nastávajúcej mamičky, vyššie uvedené čísla by vám mali napovedať, čo sa od vás očakáva.

Čo sa týka najžiadanejších typov push presentov, šperky sa ukázali ako najpopulárnejšia voľba. Cenené sú najmä pre ich osobný význam a trvalú hodnotu. V rámci kategórie šperkov boli najpopulárnejšie prstene, náušnice a náhrdelníky, ktoré uprednostnilo približne 61–64 % respondentiek. Náramky boli tiež obľúbené, uprednostnilo ich 47 % opýtaných. Obzvlášť cenné sú personalizované kúsky, ako napríklad prstene, náhrdelníky alebo náramky s rodinnými kameňmi, ktoré možno prispôsobiť pomocou symbolov alebo kameňov reprezentujúcich členov rodiny, čo darčekom dodáva hlboko osobný nádych.

Zistenia spomínaného prieskumu zdôrazňujú význam týchto darčekov pri oslavovaní hlbokých zážitkov a skúseností spojených s pôrodom a materstvom, pričom mnohí ich považujú za významné pamiatky, ktoré oslavujú a potvrdzujú úlohu matky pri vytváraní nového života. Šperky, najmä tie s rodinnými kameňmi alebo personalizovaným gravírovaním, majú špeciálny význam, keďže sa často stávajú podstatnou súčasťou každodenného života matky, pripomínajúc jej rodinu a špeciálne momenty materstva. 

Muž podarováva žene náramok


Prstene s osobným významom

Ako spomínaný prieskum dokazuje, prstene sú tradičnou a najobľúbenejšou formou pre push presenty. Patria sem napríklad prstene s drahokamami, ktoré symbolizujú mesiac narodenia dieťaťa, alebo prstene s vygravírovaným menom alebo dátumom narodenia. Prstene môžu byť tiež navrhnuté tak, aby boli esteticky príťažlivé a zároveň pohodlné pre nositeľku, ktorá sa často stará o novorodenca.

Ženské ruky s prsteňmi v symbole srdiečka na tehotenskom brušku

Náhrdelníky a prívesky

Prívesky a náhrdelníky ponúkajú veľkú variabilitu v dizajne. Od jednoduchých zlatých alebo strieborných reťazí s príveskom v tvare srdca, po sofistikovanejšie kúsky obsahujúce iniciály alebo celé mená detí. Tieto šperky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a doplnené o symbolické motívy, ako sú odtlačky detských nožičiek alebo srdiečka, ktoré vyjadrujú bezpodmienečnú lásku matky k dieťaťu.

Náramky s charakterom

Náramky sú tiež vynikajúcou voľbou pre mamičky, ktoré uprednostňujú praktické, no štýlové šperky. Či už ide o jednoduchý zlatý náramok alebo komplikovanejšie dizajny s prvkami, ako sú rodinné kamene alebo malé prívesky či medailóny symbolizujúce členov rodiny, náramky môžu byť prispôsobené, aby vyhovovali osobnému štýlu každej ženy. Pokiaľ ste si nie istý aký kameň vybrať, diamantový tenisový náramok je bezpochyby darčekom, ktorý poteší každú čerstvú mamičku.

Zlatý náramok k narodeniu dieťaťa - detské stopy

Náušnice pre každodenné nosenie

Náušnice môžu byť skvelým spôsobom, ako doplniť matkinu každodennú krásu. Voľba môže zahŕňať klasické diamantové náušnice alebo elegantné visiace náušnice, ktoré môžu byť navrhnuté tak, aby zodpovedali ostatným šperkom v rodinnej kolekcii. Pri náušniciach nemusí byť vyberaný drahokam priamo spojený s dieťatkom alebo pôrodom, no garantujeme, že keď si ich bude mamička nasadzovať, vždy si spomenie, k akej príležitosti ich dostala. 

Symbolika a personalizácia v šperkoch

Personalizácia šperkov dodáva push presentom osobitý význam. Gravírovanie mien, dátumov, alebo dokonca odtlačkov rúk a nôh dieťaťa na šperky, robí z každého kúsku jedinečný a neopakovateľný dar. Symbolika môže byť ďalej rozšírená o drahokamy podľa mesiaca narodenia dieťaťa, čo pridáva ďalšiu úroveň osobného vzťahu medzi matkou a šperkom. 

Muž zapína žene náhrdelník okolo krku


 Výber drahokamov podľa mesiaca narodenia a pohlavia

Pri výbere drahokamov pre push presenty môže mať každý kameň špeciálny význam, ktorý odráža nielen mesiac narodenia dieťaťa, ale aj jeho osobitosti. Napríklad, diamant, symbolizujúci nezlomnosť a čistotu, je ideálny pre deti narodené v apríli, zatiaľ čo smaragdy, reprezentujúce obnovu a rast, sú vhodné pre májové deti. Výber farby drahokamov môže byť tiež ovplyvnený pohlavím dieťaťa, pričom tradične sa používajú ružové kamene pre dievčatá a modré pre chlapcov, čím sa pridáva ďalšia vrstva personalizácie.

 Pozrime sa bližšie, ktoré drahokamy sú spojené s jednotlivými mesiacmi narodenia:

Ženské ruky s prsteňmi so zeleným a modrým drahokamom

 1. Január - granát
 2. Február - ametyst
 3. Marec - akvamarín
 4. Apríl - diamant
 5. Máj - smaragd
 6. Jún - perla
 7. Júl - rubín
 8. August - olivín
 9. September - zafír
 10. Október - opál
 11. November - topás
 12. December - tyrkys


Šperky pre celú rodinu

Niektoré push presenty môžu byť navrhnuté tak, aby slúžili ako rodinné dedičstvo. Šperky, ktoré obsahujú prvky reprezentujúce každého člena rodiny, ako sú kombinované drahokamy alebo prívesky, ktoré sa dajú pridávať s narodením každého ďalšieho dieťaťa, sú nádherným spôsobom, ako uchovať rodinnú históriu. Tieto šperky poskytujú vizuálnu a materiálnu reprezentáciu rodiny, ktorá rastie a rozvíja sa.


Iné vhodné darčeky pre nové mamičky

Okrem šperkov existuje množstvo ďalších darčekov, ktoré môžu oceniť nové mamičky. Luxusné kúpeľné balíčky, kvalitné kozmetické sady, alebo dokonca odevy na relaxačné chvíle doma môžu poskytnúť zaslúžené pohodlie a relaxáciu. Výberom takýchto darčekov je možné novým mamám poskytnúť chvíle oddychu a starostlivosti o seba, ktoré sú v tomto náročnom období veľmi potrebné.

Žena objíma a gratuluje s darčekom tehotnej kamarátke


Personalizované a praktické push presenty

V súčasnosti je veľký dôraz kladený aj na praktickosť darčekov. Napríklad, personalizované denníky, v ktorých môžu mamičky zaznamenávať významné okamihy alebo pocitové zápisky, ponúkajú nielen cennú spomienku, ale aj možnosť reflexie a relaxácie. Rovnako, kvalitné nosiče detí, ktoré zjednodušujú mobilitu, alebo moderné a štýlové prebaľovacie tašky sú nielen užitočné, ale môžu byť aj esteticky príťažlivé.

Push presenty sú viac než len darčeky; sú to symboly uznania, ocenenia a lásky k žene, ktorá práve prešla jedným z najnáročnejších, ale zároveň najkrajších období svojho života. Výber správneho push presentu by mal byť premyslený a mali by sa zohľadniť osobné preferencie a štýl obdarovanej. Či už ide o šperk alebo iný druh darčeka, mal by byť odrazom ocenenia za všetko, čo matka urobila a ešte urobí.

Takto darovaný push present má potenciál stať sa nielen krásnym, ale aj nezabudnuteľným symbolom míľnika, ktorý spojí rodinu a poskytne trvalú pamiatku na jeden z najdôležitejších momentov v živote ženy.


21.05.2024


Ďalšie články