Náramky alebo retiazky na nohu ako štýlový letný doplnokNáramky alebo retiazky na nohu ako štýlový letný doplnok

Náramky na nohu nie sú len zábavným a osobitým spôsobom, ako nosiť šperky. Majú za sebou dlhú históriu a význam. Zatiaľ čo ich popularita má tendenciu v priebehu rokov kolísať, stále zostávajú pomerne významnou súčasťou trendov v nosení šperkov.


Žena v šatách na móle pri mori s náramkom s príveskami na nohe

 

Čo je náramok na nohu?

Takmer každý štandardný náramok na zápästie sa dá nosiť aj ako náramok na nohe, za predpokladu, že veľkosť je dostatočná.

A i keď existujú rôzne druhy retiazok na členky, najobľúbenejšie bývajú jednoduché retiazky, ktoré majú jeden prívesok. Vzhľadom na umiestnenie na členku sa prepracovanejšie retiazky nosia ťažšie. Veľmi zjednodušene ale možno povedať, že náramok na nohu a na zápästie sú rovnaké šperky, ktoré sa ale nosia na inej časti tela.

Strieborná retiazka na nohe na pláži


História

Retiazka na členku nie je novým doplnkom, ktorý bol vytvorený s cieľom predávať viac šperkov. Ide o starý zvyk, na ktorý sa viazalo viacero symbolických významov. 

Prvé dôkazy o tom, že sa šperky nosili aj na členkoch nájdeme, ak sa vrátime v čase o asi 4 500 rokov späť do starovekej civilizácie Mezopotámie. Presnejšie povedané, v sumerských hroboch, ktoré boli vykopané z tejto oblasti. Tieto šperky boli vyrobené z rôznych druhov kameňov a kovov. Náramky na členky boli populárne najmä vo východných kultúrach, kde mali aj rôzne významy a často poukazovali na spoločenské postavenie.

V Indii ich nosili vydaté ženy na znak svojho rodinného stavu. Zvyčajne mali na členkoch niekoľko príveskov, takže ste mohli počuť ženu, ako kráča. Niektorí si myslia, že to bol zámer, aby ich manželia a iní členovia rodiny vedeli, že prichádza, a aby ju vedeli privítať a nepovedali nič zlé, čo by mohla počuť.

Strieborná retiazka na nohe so zvončekmi

V starovekom Egypte sa nosili retiazky na členky, aby ste ukázali svoje spoločenské postavenie. Čím prepracovanejší šperk, tým mala žena lepšie postavenie. To zvyčajne tiež znamenalo, že bola vydatá za niekoho bohatého. Na rozdiel od toho, otroci v starovekom Egypte nosili retiazky na členkoch vyrobené z kože alebo len zo šnúrok. Ak ste boli občanom „strednej triedy“, mohli ste nosiť túto ozdobu vyrobenú zo železa alebo možno striebra. Zlato bolo vyhradené len pre vyššiu triedu.

Zatiaľ čo niektoré tradície zostávajú a v krajinách, ako je India ženy stále zvyčajne nosia retiazku na členku ako súčasť svojich svadobných šperkov, do západnej kultúry sa tento trend preniesol už len ako súčasť zdobenia tela šperkami.

Indka oblečená v sárí so striebornými retiazkami s malými príveskami na nohe


Pravá alebo ľavá?

K tomu, na ktorej nohe nosiť retiazku, sa viaže viacero možných dôvodov a legiend. Náramok na pravom členku vraj znamená, že osoba je slobodná a bez záväzkov, ale aj to, že si hľadá partnera. Náramok na ľavom členku znamená, že osoba je zadaná, prípadne vydatá. Iným dôvodom na nosenie retiazky na členku, najmä ak je s príveskom – talizmanom, je to, že amulet je blízko pri zemi a lepšie ochráni svojho nositeľa.

Väčšina dnešných nositeľov retiazok nosí ale šperk na členku na ľavej nohe bez nejakého špeciálneho významu.


Farba rozpráva

Zdá sa, že pri voľbe náramku na členok je rozhodujúcejšia farba ako to, na ktorej nohe bude zdobiť nositeľku. Ak ho chcete darovať, vyberajte podľa posolstva, ktoré chcete odovzdať. Keď ho vyberáte pre seba, na farbe až tak nezáleží.
 

Biely náramok na nohe s mušľami
Biely
náramok

Biela je farba čistoty a nevinnosti. Hodí sa ku každému typu outfitu, takže ak si nie ste istí, biela je skvelá farba na výber.

Červený a fialový náramok na nohe
Červený
náramok

Znamená veľa šťastia v hre. Je dobré ho nosiť, keď sa koná športové podujatie alebo nejaká súťaž.

Zlaté retiazky na oboch nohách
Zlatý
náramok

Symbolizuje šťastie, bohatstvo, úspech. Kto by ho nechcel?


Žltý náramok

Symbolizuje šťastie, ale aj spoločenskosť. Farba je svetlá a veselá a živý dizajn vám dodáva energiu a odvahu už len pri nosení.


Hnedý náramok

Symbolizuje dobré rodinné vzťahy. Túto farbu je možné nosiť bez ohľadu na vek alebo pohlavie, vďaka čomu ho môžu nosiť spolu všetci členovia rodiny. 


Zelený náramok

Je upokojujúce pozerať sa na zelenú, keď ste v strese alebo unavení, pretože je známe, že zelená má práve takýto účinok. Zelená uľahčuje zladenie s rôznymi outfitmi.


Modrý náramok

Symbolizuje šťastie v práci a kvitnúci talent, pôsobí inteligentným a chladným dojmom.


Ružový náramok

Má romantický význam, ako je láska a manželstvo.


Čierny náramok

Čierny nánožník symbolizuje tajomstvá. Zdá sa, že podľa významu sa používa zriedka, ale je ľahké ho kombinovať s hocijakým outfitom.


Etiketa členkového náramku

Nosenie náramku na členku závisí od vášho osobného štýlu a vkusu a od toho, v čom sa cítite pohodlne. Niektorí ho nosia po celý rok, iní iba počas letných mesiacov na pláži alebo pri bazéne. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, existuje niekoľko základných pravidiel etikety náramkov na členky, ktoré treba mať na pamäti.

Po prvé, je fér povedať, že náramky na členky nepatria na pracovisko ani do žiadneho profesionálneho prostredia. Vo verejných tichých priestoroch môžu byť nevhodné aj náramky na členky, ktoré vydávajú hluk alebo sú na nich zvončeky či iné prívesky.

Je však nekonečné množstvo situácií, kedy je nosenie členkovej retiazky úplne v poriadku. Dovolenka, relax pri bazéne, ležérna letná párty, či festival sú miesta, kde sa môžete svojou retiazkou na členku chváliť bez obmedzenia. Šperky vyzerajú obzvlášť štýlovo v kombinácii so sviežou pedikúrou a módnou obuvou.

Nikdy by ste však svoj členkový náramok nemali nosiť s pančuchovými nohavicami. Mal by sa nosiť vždy len na holých nohách.

Ak chcete zmerať správnu veľkosť náramku, jednoducho si vezmite krajčírsky meter a omotajte ho okolo miesta, kde by ste chceli náramok nosiť. Potom pridajte k meraniu asi 1 a pol centimetra.

Plážový náramok s mušľami a príveskami na členku


K čomu nosiť retiazku na členku?

Topánky sú pri nosení retiazky na členku určujúce. Nikdy by sa nemala biť s vašou obuvou, namiesto toho by mal dopĺňať to, čo nosíte na nohách. Náramky vyzerajú obzvlášť efektne, keď sa nosia s letnými topánkami, alebo elegantnými sandálikmi na opätku.

Čo sa týka toho, s čím nosiť náramok na členku, vyzerajú vážne šik, keď sa nosia k skráteným džínsom a crop topu na grilovačku s priateľmi alebo k ležérnym letným šatám, alebo bikinám.

Nech už sa rozhodnete nosiť svoj náramok s čímkoľvek, uistite sa, že odráža vás a váš osobný štýl. Zamyslite sa, či máte skôr ležérny „dovolenkový“ štýl šatníku, vtedy bude najvhodnejší členkový náramok s množstvom korálok. Ak je váš štýl viac elegantný, vhodnejšia by bola jednoduchá tenká kovová retiazka, ktorá je nenápadnejšia, no stále vyjadrujúca osobitý štýl.

Rovnako tak je lepšie vyhnúť sa retiazke ovešanej strapcami a drahokamami, ak nie ste fanúšikom bohémskeho vzhľadu a hodí sa vám skôr elegantná, očarujúca móda. V tomto prípade môže byť pre vás vhodnejšia pekná retiazka, doplnená menšími drahými kameňmi.

Ležérny bielo-červený šnúrkový náramok na nohe


Aké náramky si vybrať?

Pokiaľ ide o náramky na členky, sú k dispozícii rôzne štýly. Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá vašej osobnosti, od tých najjednoduchších až po tie najrebelskejšie. Niektoré typy, ktoré je potrebné zvážiť, sú:

Zlaté náramky sú dokonalým doplnkom pre zrelé ženy. Najčastejšie sa nosia na formálnejšie príležitosti, keďže zlato je bežne vnímané ako luxusný šperkový materiál. Pridajte špeciálne kamene, diamanty alebo dokonca rubíny, aby bol členok ešte sofistikovanejší.

Korálkové náramky sú ďalšou skvelou možnosťou. Keď sa rozhodnete pre korálkový náramok, mali by ste zvážiť možnosť obuť si pár ležérnych sandálov. Korálkové náramky sú perfektným doplnkom, ktorý sa hodí k vášmu ležérnemu outfitu alebo na deň na pláži či pri bazéne.

Strieborné retiazky na členky sú dobrou voľbou pre ženy, ktorým sa viac hodí striebro a preferujú strieborné šperky. Ak zlato je pre sofistikovanejšie nastavenie, strieborný náramok na členok sa hodí pre viac uvoľnené prostredie. Ľahko ich skombinujete s letnými sandálmi. Rozhodnite sa pre roztomilý pár plochých sandálov alebo sandále na podpätku.

Náramky s príveskami môžete nosiť s takmer akýmkoľvek oblečením, ktoré si dokážete predstaviť. Len majte na pamäti, či je samotný náramok zlatý alebo strieborný, pretože to môže znamenať rozdiel pri výbere toho správneho oblečenia a príležitosti. Príveskové náramky samotné sú čoraz populárnejšie, môžete ich nájsť s pierkami, príveskami v tvare srdiečka a mnoho iného. Vyberte si ten, ktorý vyhovuje vášmu štýlu.

Dvojité retiazky - zdvojenie retiazky na tom istom členku je spôsob, ako pridať kúsok osobnosti do vášho šperku. Ak sú retiazky dostatočne tenké, môžete dokonca zvážiť nosenie niekoľkých, ktoré sa navzájom prekrývajú.

Plážový náramok s mušľami na nohe


14.09.2023


Ďalšie články