Nápady, čo si môžete vygravírovať na svadobné obrúčkyNápady, čo si môžete vygravírovať na svadobné obrúčky

Okrášlite si svadobný deň týmto pôsobivým detailom, ktorý pretrvá aj po zvyšok vášho manželstva.

 

Najťažšiu časť rozhodovania spojenú s výberom, kúpou a poistením vašich nových svadobných obrúčok máte úspešne za sebou. Teraz nastal čas na tú zábavnejšiu – dodať vašim prsteňom jedinečnosť gravírovaním, adekvátne vystihujúcim vaše city.

Gravírovanie má pôvod už v stredoveku a predstavuje skvelý spôsob, ako personalizovať akýkoľvek šperk. Špeciálne pri svadobných obrúčkach však platí, že vhodne zvolený text, alebo symbolika, ešte viac zosilnia ich sentimentálnu hodnotu. Pridajú aj romantický rozmer, či hlbší význam, dôležitý pre vás, ako partnerskú dvojicu.

Samotný úkon poľahky vykoná každý zručný zlatník, v prípade vyššej technickej náročnosti vám niekoho odporučí. Rátať môžete s cenou pár desiatok euro a len zriedka to trvá dlhšie ako na počkanie.

No vašu najväčšiu pozornosť si budú, pochopiteľne, vyžadovať forma a obsah tejto miniatúrnej rytiny. Motto, citát, dátum svadby, monogramy, ornament – nech už ako gravírovanie zvolíte čokoľvek, mali by ste k tomu mať predovšetkým osobný vzťah. Štýlovo by to malo byť nadčasové a nepodliehať trendom.

Pozrite si nasledujúce nápady, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Dve svadobné obrúčky s vygravírovaným nápisom Semper fidelis

 

1. Mená

Prvou zrejmou voľbou je vygravírované meno partnera. Krátke, milé a jednoduché riešenie pre rôzne typy osobností i prsteňov. Uvoľnenejšou alternatívou je mená nahradiť prezývkami.

 

2. Jednoduché romantické frázy

Jasné, priamočiare frázy, pri ktorých sa obaja zhodnete, že vystihujú váš vzťah sú rovnako ideálne. Tu je pár tipov:

„Milujem Ťa“

„Beriem si Ťa“

„Moja spriaznená duša“

„Nič nás nerozdelí“

„Som len Tvoj(a)“

 

3. Svadobné sľuby

Slová ako „Navždy“, „Večnosť“, či krátky výraz v duchu „Kým nás smrť nerozdelí“, zachytávajúci esenciu vášho svadobného sľubu sú takisto veľmi dobrou možnosťou.

 

4. Dátumy

Populárnymi sú aj dátumy – ako ten svadobný, tak i dátum dňa zoznámenia. Atraktívnymi ich, okrem iného, robia viaceré alternatívy formátovania gravírovaného textu:

„3. máj 2019“

„3. 5. 2019“

„03/05/2019“

„III. V. MMXIX“

Okrem toho má takto neustále viditeľný dátum aj jeden dôležitý praktický účel. Nositeľovi obrúčky pripomína blížiace sa výročie.

 

5. Iniciálky

Ďalšou prirodzenou voľbou sú iniciálky. V minimalistickom prevedení ich môže spájať len nenápadné „+“, prípadne „&“, no výborne doplnia aj iné, viac dominantné gravírovanie.

 

6. Súradnice

Na pripomenutie miesta prvého stretnutia, svadobného obradu, alebo iného, pre váš vzťah významného, geografického bodu, sú ideálne jeho súradnice. Na rozdiel od názvu miesta, ponúkajú súradnice nielen viac možností formátovania číslic (desiatkové, rímske), ale aj určitý nádych tajuplnosti.

 

 

7. Religiózne verše

Veriace páry oslovia nábožensky podfarbené frázy a citáty z posvätných textov. Často bývajú veľmi poeticky ladené:

„Boh nás spojil v láske“

„Deus Nos Iunxit (latinsky, "Boh nás spojil“)“

„Dal mi Ťa Boh“

 

A názvy spolu s číslovaním konkrétnych veršov prinášajú opäť kreatívne možnosti formátovania:

„Korinťanom 16:14: ‘Nech sa všetko medzi vami deje v láske‘ “

 

8. Citáty

Svetová i domáca literatúra sú tiež zdrojom nespočetného množstva citátov ako stvorených pre zvečnenie práve na svadobných prsteňoch. Romány o večnej láske i sonety jej vyznania priam prekypujú vhodným materiálom.

„Nikdy nepochybujem o láske (W. Shakespeare)“

„Vykročme teda, Ty a Ja (T. S. Eliot)“

„Si moje srdce, môj život a moja jediná myšlienka (A. C. Doyle)“

„Kto milovaný je chudobný? (O. Wilde)“

 

 

Ženích dáva svadobnú obrúčku neveste

 

9. Frázy v cudzom jazyku

Romantiku vygravírovaného odkazu umocníte aj použitím cudzieho (pre citát pôvodného) jazyka. Znejú tak napríklad francúzština, taliančina a španielčina, ale i latinčina:

„Amore mio (Moja láska, tal.)“

„Mon coeur est a vous (Máš moje srdce, fra.)“

„Eres mi todo (Si moje všetko, špa.)“

„Amor vincit omnia (Láska všetko dobíja, lat.)“

 

Siahnuť môžete po archaických slovných spojeniach i jazyku mimoeurópskom:

„百年好合 (Šťastne až naveky, čín.)“

„Pour tous jours (Po všetky dni, arch. fra.)“

„In thy breast my heart doth rest (V tvojej hrudi leží moje srdce, arch. angl.)“

 

10. Symboly

Symboliku zasa výrazne podčiarknete za pomoci iných znakov, ako sú písmená a číslice. Nie nadarmo sa hovorí, že jeden obraz je hodný tisícky slov, a na nejeden typ osobnosti apeluje viac vizuálna, ako verbálna komunikácia. Symbolom večnosti môže byť matematický znak pre nekonečno, známa ležatá osmička „∞“. Pôsobivé sú tiež odtlačok prsta partnera/partnerky, univerzálne symboly ako lotosový kvet a holubica, prípadne zmysluplné ornamenty. Takisto aj vyobrazenie tlkotu srdca partnera (EKG).

 

11. Vtipné frázy

Ak ako pár zdieľate podobný zmysel pre humor a váš vzťah sa odvíja v odľahčenom duchu, ani vtipný výrok nebude neprimeraný:

„Navleč si ho naspäť na prst!“

„Nenávratná investícia“

„Jeden prsteň vládne všetkým (z knihy ‘Pán prsteňov’)“

 

12. Vlastnoručné písmo

Technológia umožňuje do gravírovania prepísať aj váš vlastný rukopis. Obsahom rytiny môžu byť mená partnerov, sľuby, alebo krátke osobné vyznania.

 

13. Filmy a piesne

Pokiaľ u vás rezonuje úryvok textu populárnej piesne, či dialógu z obľúbeného filmu, dá sa rovnako dobre použiť aj ako motto vášho manželského vzťahu. Len buďte opatrní a pri výbere dbajte na to, aby bolo dostatočne nadčasové.

 


19.03.2019


Ďalšie články