Hygge tipy na šťastný životný štýl
Doslovný preklad slova hygge neexistuje. Pocit útulného pohodlia, ktorý vyjadruje sa však dá nielen pekne popísať, ale predovšetkým cielene dosiahnuť a zažiť na vlastnej koži.
Ťažšie vysvetliteľné a ešte ťažšie vysloviteľné (niečo medzi „hjú-ga“ a „hjú-ja“), dánske slovíčko hygge sa stalo pred pár rokmi hitom v oblasti životného štýlu. Škandinávci ním popisujú stav spokojnosti vyplývajúcej z útulného prostredia okolo seba, no jeho hlbší význam zahŕňa aj spôsoby ako taký stav dosiahnuť a, v najvšeobecnejšom ponímaní, aj celkový prístup k životu.
O svetovú slávu hygge sa postarali tri knihy publikované krátko po sebe v roku 2016. Kniha hygge: dánske umenie dobrého života (Louisa Thomsen Brits), Hygge: dánske umenie šťastia (Marie Tourell Søderberg) a najznámejšia z nich - Malá kniha hygge: dánske tajomstvá šťastného života (Meik Wiking).
Z posledne menovanej vznikol vďaka snahám jej autora, medzinárodného spíkra a riaditeľa ustanovizne s veľavravným názvom – Inštitút pre výskum šťastia, fenomén, ktorý neunikol pozornosti svetových médií, ani širokej verejnosti. Oslovujúc romantickými obrazmi idylických časov, radami, návodmi a receptami zameranými na potešenie všetkých zmyslov ako aj univerzálnou jednoduchosťou, začalo hygge konkurovať podobným, pôvodom zväčša ázijským trendom na poli minimalistického životného štýlu. Z podhubia škandinávskej kultúry sa tak idea skromného, praktického komfortu rýchlo dostala na pulty svetových kníhkupectiev, sociálne siete i titulky časopisov a získala si srdcia miliónov ľudí. Wikingov inštitút sa zaoberá kombinovaným (kvantitatívnym a kvalitatívnym) výskumom komponentov ľudského šťastia a produkuje odporúčania na jeho zvýšenie pre rozhodovacie orgány v štátnej i súkromnej sfére. Organizuje aj kurzy, poradenstvo a ponúka analýzy stavu šťastia v spoločnosti.
Čo je hygge?
Efemérnu esenciu hygge, podľa Dánov prameniacu v duši, nie je ľahké definovať, lepšie preto bude ilustrovať ju na príkladoch.
Čas strávený v rodinnom kruhu. Že tráviť čas s blízkymi je bytostne dôležité chápe každý, no posadiť sa spoločne na dlhší čas k stolu sa už darí zriedkavejšie. Žartovanie a pohodové popíjanie domácich nealko nápojov je silným tmelom, ktorý v šťastnej rodine nemôže chýbať.
Prirodzený oheň. Plameň blikajúcej sviečky je považovaný za jeden z fundamentálnych hygge momentov. Len čo zapadne slnko, rozžiaria sa ich v oknách dánskych obydlí tisíce (údajná spotreba sviečok v Dánsku je 6 kg na osobu za rok), aby priniesli atmosféru tepla do interiéru i ľudskej duše.
Rozpálený krb je rovnako mocným zdrojom uvoľnenia, pocitu bezpečia a symbolom spolupatričnosti.
V lete je možné presunúť sa k záhradnému ohnisku, alebo vatre, okolo ktorých sa dá v tichej harmónii sedieť i do skorého rána.
Jednoduchosť. Minimalizmus, vedomé vyhýbanie sa komplikáciám, zbavovanie sa zbytočných vecí a podobné tendencie sa do povedomia verejnosti dostávajú čoraz častejšie. Hygge sa vezie na podobnej vlne. K jeho odporúčaniam patrí napríklad sústrediť sa pri varení na výber kvalitných ingrediencií a recepty voliť čo najjednoduchšie. Taký domáci špaldový chlieb v sebe ukrýva prekvapivé čaro vďaka vôni, chuti, tvaru i ručnej príprave.
Akcent na pohodlie v interiéri. Vytvorenie útulného domáceho prostredia, ktoré bude už samo osebe zdrojom pokojnej atmosféry a pohodovej nálady je jedným z kľúčových posolstiev hygge. Aby bol interiér balzamom na dušu, mali by v ňom prevládať prirodzené farby – mäkké, pastelové, svetlé krémové odtiene sivej, hnedej, zelenej, či bordovej.
Ďalším aspektom sú prirodzené, zľahka rustikálne dizajnové prvky ako časť neomietnutej tehlovej steny, kožušina, obnažené surové drevo, kovové predmety a čo najmenej chladného svetla, či výrazných ostrých tvarov, krikľavých farieb a neosobných predmetov.
Treba si dopriať, ale s mierou. Odopierať si nasilu veci a aktivity, ktoré robia radosť nemá podľa hygge o nič väčší zmysel ako to s nimi preháňať na úkor seba a svojho okolia. Dúšok vína, kúsok koláča s obsahom múky a cukru, ani občasné leňošenie nie sú ničím, kvôli čomu sa treba cítiť previnilo, i keď si nejeden moderný lifestyle-ový guru myslí opak.
Aj šperky sú jednou z drobných radostí, ktoré dávajú zmysel. Sú trvácne, ich údržba je príjemnou a vďačnou činnosťou, nezriedka hraničiacou s radostným, napĺňajúcim relaxom. Estetike hygge vyhovujú prírodné materiály a textúry v teplejších farebných odtieňoch. Kamene nepravidelných tvarov a dekoráciami imitujúcimi prírodné tvary tu tvoria ideál. Jemné retiazke, tenké prstene a minimalistické šperky sú schválené hygge štandardmi. Prevedenie je jemné, príjemné na pohľad i dotyk. Hodia sa k oddychovému, pohodovému štýlu a pôsobia upokojujúco ako na svojich nositeľov, tak i na ich spoločnosť.
Viac pohybu v prírode. I keď tak môže na prvý pohľad pôsobiť, hygge nie je o pasivite, ani schovávaní sa medzi štyrmi stenami. Naopak, na kontakt s prírodou kladie veľký prízvuk a vyzýva k častým prechádzkam v lese, či pozorovaniu hviezd. Prírodu chápe ako večný zdroj revitalizujúcej sily, s ktorým je dobre si budovať trvalý pozitívny vzťah.
Príjemné spomienky. Opierajúc sa o svoj vlastný výskum, autor Meik Wiking uvádza zachovávanie a živenie pozitívnych spomienok ako skvelú príležitosť pre obohatenie života o chvíle šťastia. Na pripomenutie, či vyvolanie týchto pekných spomienok môžu slúžiť s nimi späté predmety umne rozmiestnené po domácnosti (fotografie, artefakty, darčeky od blízkych a podobne).
Čas venovaný domácim zvieratám. Náklonnosť psa, mačky, alebo iného domáceho maznáčika máva výrazný terapeutický účinok. Ich fyzickú prítomnosť a častú interakciu s nimi schvaľuje aj hygge, a rovnako tak aj prospešnosť aktívnej starostlivosti o každé domáce zviera.
Komfort v pravom zmysle slova. A všetko čo k nemu patrí, čiže pohodlný odev, hrubé ponožky, vlnená deka, veľa vankúšov, nohy vyložené na stole, horúca čokoláda a objatie milovanej osoby.
A čo hygge nie je...
Večer na gauči strávený na sociálnych sieťach. Prístup v duchu „menej digitálnych médií“ v prospech styku s ľuďmi, fyzických hier, alebo čítania kníh sa odvďačí krajšími zážitkami, spomienkami i lepším pocitom zo života.
Striktné pravidlá. Hygge nie je o prísnej disciplíne, ani o riadení sa časovým harmonogramom, či vyškrtávaní splnených úloh z vopred pripraveného zoznamu. Vyzdvihuje skôr uvoľnenie sa a relax v individuálnom tempe.
Kupovanie vecí aktuálne v móde, či na jedno použitie. K hygge patrí vlastníctvo len podstatných, hodnotných vecí, s ktorými sa buduje dlhodobý vzťah. Kupovanie módnych výstrelkov, aby skončili odložené a zbytočne zapĺňali priestor je v rozpore s týmto životným štýlom.
Sezónna záležitosť. Mohlo by sa zdať, že hygge ponúka hlavne riešenia pre trávenie času v chladnejších obdobiach roka, no nie je tomu tak. Leto prináša množstvo príležitostí pre pobyt na čerstvom vzduchu, prechádzky v parku, grilovačku s priateľmi, člnkovanie, jazdu na bicykli alebo na koni i koncerty pod holým nebom.
Hygge sa neviaže na žiadne ročné obdobie a dá sa praktikovať v každom z nich. Taký piknik v parku spĺňa všetky atribúty trávenia času vo fyzickej pohode, v spoločnosti blízkych, uvoľnenej atmosfére a v styku s prírodou. Rovnako tak záhradná párty – spoločný smiech, ľahké aktivity ako bedminton, či spoločná príprava jednoduchého jedla na grile idú s hygge ruka v ruke.
V skratke, hygge je o oddelení hodnotného života od materiálneho bohatstva, lebo hneď ako sa podarí naplniť základné životné potreby, začína viac záležať na zmysle a účele života. Je aj viac o atmosfére ako o hmotných veciach. A v neposlednom rade, je o voľnom plynutí, nie o riadenom režime.
Lykke
Limitáciou hygge môže byť, že nemusí vyhovovať viac excentrickým povahám a náruživejším temperamentom. No i pre tieto nátury má dánska kultúra odpoveď. Je ňou pojem lykke (vyslovuje sa „lú-ka“), prosto označujúci šťastie.
Ako životný štýl je lykke priamočiarym návodom ako šťastie v praxi dosiahnuť bez ohľadu na osobnostné špecifiká alebo kultúrny kontext. Opiera sa o päť pilierov, z ktorých každý zohráva na ceste za šťastím dôležitú úlohu. Sú nimi spoločenské spolužitie, peniaze, zdravie, sloboda a vzájomná dôvera. Lykke je zamerané na praktické, skôr „pozemské“ oblasti. No ak sa na nich súbežne pracuje, budujú sa pevné základy a väzby, ktoré sa potom synergickým pôsobením pretavia do života prekypujúceho šťastím.
24.07.2020