Aké šperky zvoliť na ples?Aké šperky zvoliť na ples?

Dokonalú plesovú róbu musia dopĺňať rovnako bezchybne zvolené šperky.

Plesy nie sú ani zďaleka len o predvedení vašej obratnosti pri viedenskom valčíku. Ponúkajú aj príležitosť vystaviť na obdiv vaše konverzačné schopnosti, ovládanie spoločenskej etikety a predovšetkým zažiariť dokonalým štýlom. Ten musí byť vyváženým mixom účesu, make-upu, šiat a šperkov. A inak to nebude ani túto sezónu.


Žena s výraznými náušnicami a prsteňom na plese


Ak nemáte úplnú istotu v tom, ktorý kus z vašej klenotnice zvoliť k danému typu večerných šiat, nemajte obavy. Cit pre výber šperkov sa dá kultivovať a môže byť prvým krokom k vášmu prevzatiu kontroly nad formovaním celého zovňajšku do podoby, v ktorej do seba všetko bezchybne zapadá.

Dobrým štartovacím bodom je tvar dekoltu. Často tvorí najvýraznejšiu, určujúcu líniu celého outfitu a vzhľadom na ňu je nutné prideliť funkcie aj jeho ostatným častiam, v prvom rade šperkom.

 

Priama vodorovná línia

K šatám bez ramienok, s priamou horizontálnou líniou výstrihu, pristane viacero druhov náhrdelníkov. Nie sú limitujúce a môžete preto pokojne siahnuť po náhrdelníku na štýl obojku, alebo aj po voľnejších typoch. To isté platí aj pre dĺžku náušníc. Ak máte krátke, či zopnuté vlasy, s tvarom i veľkosťou náušníc sa môžete pohrať.

Priama vodorovná línia dekoltu 

Výstrih pod ramenami

Trend vodorovnej línie, pokračujúcej cez paže pod ramenami, má potenciál sťahovať pozornosť na vašu tvár – výstrih môže pôsobiť ako spodný okraj portrétu. Na vyváženie je vhodný žiarivý, stredne veľký a mierne uvoľnený náhrdelník. Kontrastujúca tmavšia, opálená pleť celý efekt ešte viac zvýrazní.

Výstrih pod ramenami 

Dekolt v tvare srdca

Romantiku obrysu srdca je možné podtrhnúť kratším a hrubším farebným náhrdelníkom. Balans celému výzoru dodáte aj navrstvením náramkov na obnažených rukách.

Dekolt v tvare srdca 

Výstrih v tvare „V“

Pri tomto obľúbenom strihu záleží veľa na jeho hĺbke i na type vašej postavy. Čím hlbšie véčko siaha, tým viac ho treba nechať vyniknúť, najmä pri vyššej a štíhlej postave. Krk môžete v takom prípade nechať bez náhrdelníku, alebo ho ozdobiť len niečím veľmi jemným. Tenká, dostatočne dlhá retiazka spadajúca paralelne s okrajmi výstrihu až tesne nad jeho koniec úplne postačí. Vhodné budú tiež menšie náušnice. Pri výstrihu končiacom vyššie a pri plnšej postave vyberte jednoduchý náhrdelník s jedným menším, ale zreteľným kameňom, napríklad oválneho tvaru.

Výstrih v tvare V 

Iluzórna línia

Jemná, priesvitná textília prekrývajúca hlbší výstrih je tiež sama osebe dostatočne nápadným prvkom, ktorý najlepšie zapôsobí bez ďalšieho prikrášľovania. Skvelým komplementom budú voľne visiace náušnice i väčší romantický prsteň.

Iluzórna línia dekoltu 

Vysoký výstrih

Či ho doplníte náhrdelníkom je otázkou osobnej preferencie, materiálu šiat a farebnej harmónie. Oba varianty, s náhrdelníkom i bez neho, môžu vyznieť rovnako dobre. Keď sa preň rozhodnete, dbajte na to, aby sa nestratil. Ak to skúsite bez neho, dokonalou kompenzáciou budú dominantné náušnice, či už obruče, alebo dlhšie voľné kúsky.

Vysoký výstrih šiat 

Pravidelný hranatý dekolt

Dodržanie geometrickej pravidelnosti prinesie najväčší benefit. Neznamená to však obmedzovať sa len šperkami s prevahou pravých, či ostrých uhlov. Kruhové, elipsové, alebo vlnovkové elementy budú nemenej adekvátne. Prívesky na krku, náušnice, prsteň i náramok budú s hranatým výstrihom ladiť skvele.

Pravidelný hranatý dekolt 

Línia cez jedno rameno

Róba s jedným odhaleným ramenom volá po odvážnych objemných náušniciach. Mali by mať hrubšie a plnšie tvary, aby svojím objemom po oboch stranách prinavrátili rovnováhu. Druhým úžasným doplnkom tu bude náramok na ruke obnaženej strany. A opäť sa nemusíte báť väčšieho objemu. Ak trváte aj na náhrdelníku, nemal by príliš presahovať nad pokožku.

Línia cez jedno rameno

Výstrih na chrbte

Pri otvorenom chrbte je dôležité mať na pamäti komfort a držanie tela pri chôdzi i tanci. Predsa len, pocit šperku, visiaceho niekde medzi lopatkami, nie je každodennou záležitosťou a keď k tomu pridáte pohyb pri tanci vo vysokých podpätkoch, môže sa ľahko stať, že telo stratí optimálny postoj. Zvoľte preto len niečo veľmi ľahké, váhou takmer zanedbateľné. Náhrdelníky s dvoma-tromi súmerne pod sebou uloženými oblúkmi, alebo jednu vertikálnu líniu s perlami v pravidelných odstupoch. Pre odťaženie môže vychádzať z chokera.

 

Farby

Čo sa kombinácie farieb týka, môžete sa vydať jednou z dvoch overených ciest – držať sa v medziach odtieňov určených farbou šiat, alebo sa pokúsiť o rafinovaný kontrast.

Prvý spôsob uprednostnite keď sú šaty viacfarebné. Šperky môžu potom dotvárať postupnosť farebnej škály, či už zažiaria ako najjasnejší z odtieňov, alebo budú tichou decentnou podporou živších farieb šiat. Spoľahnúť sa môžete v prvom rade na kamene, ktoré ponúkajú dostatok farebných variácií presne na tento účel.

Najpôsobivejší protiklad vznikne, ak sú šaty jednofarebné. Vtedy budú ideálnym pozadím pre šperky z opačného konca spektra farieb. Tu budú, popri kameňoch, dôležité i drahé kovy, ich lesk, presný odtieň a celkový výraz.

 

Tvary

Štandardný ples je formálnou záležitosťou, preto nemusí byť tým pravým miestom pre prílišnú výstrednosť. Naopak, môže byť skvelým priestorom pre voľbu doplnkov v duchu hesla „krása sa ukrýva v jednoduchosti“.

U náhrdelníkov dajte šancu rovným, ľahším, súmerným tvarom a to ako pri príveskoch, tak pri retiazkach, na ktorých visia. Trblietajúce sa kamienky sú neodmysliteľnou súčasťou každého plesu, a tak sa nebojte, že to preženiete. Predĺžené tvary, ako kvapka, úzky dlhý kryštál, vajce, či diamant sú na túto príležitosť dokonalé. Ako už bolo povedané, veľa závisí od výstrihu, ale ani vrstvenie retiazok nemusí byť nevyhnutne nevhodné.

Výber náušníc by mal zohľadňovať účes, šaty i vašu tvár. K vyčesaným vlasom pristanú dlhé, blýskavé a voľne visiace. Určite vás nezahanbia ani menšie, s rozoznateľným kameňom. Rozpustené vlasy doplnia zasa malé perlové a rovnako dobre poslúžia tiež drobné, nenápadné diamantové kamienky, hoci i viaceré vedľa seba.

Prstene a náramky nemusia byť hlavným pútačom pozornosti. Odhaleným pažiam však môžu pridať váhu, a to najmä u dám s chudšou postavou. Štýlovo by mali zodpovedať celému výzoru, teda trblietavé kamene, tenké obruče nevtieravých kontúr a farby v rámci pravidiel, ktoré si sama určíte.

Oblečenie

Na pozvánke väčšinou nájdete aj odporúčané oblečenie na ples, ktoré by ste mali dodržať. Štandardné pravidlá rozdeľujú vhodné oblečenie na malú a veľkú večernú toaletu. Malá večerná toaleta je vhodná na menšie plesy a pozostáva z dlhých elegantných šiat s dlhšími rukávmi v tmavších farbách. Veľká večerná toaleta je synonymom významných a prestížnejších plesov, kde sú dámy oblečené v dlhých robách až po zem z kvalitných materiálov a v rôznych farbách. V žiadnom prípade nie sú na ples vhodné krátky šaty.

U pánov nazývame malú večernú toaletu „black tie“ a veľkú večernú toaletu „white tie.“ Black tie pozostáva z formálneho večerného obleku (smoking), teda klasické čierne jednoradové sako, čierna vesta, čierne nohavice, motýlik v rovnakej farbe a biela košeľa s manžetami. White tie je už špecifický čierny oblek, pánsky frak, ktorý spoznáte podľa krídeliek vzadu, bielej vesty, bieleho motýlika, bielej košele s vysokým golierom a čiernych nohavíc s dvojitými lampasmi bez záložiek. K obom druhom oblečenia sa nosia čierne lakované topánky.

 

 
 
 
Plesové šaty

03.01.2020


Ďalšie články